10:27 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Eesti uudised
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
63 0 0

Aastail 1853–1856 toimunud Krimmi sõja mälestuseks nime saanud iidse bastioni müürikivide varisemisoht sundis pealinna ametiasutusi tegema jõupingutusi selle taastamiseks.

TALLINN, 19. november — Sputnik. Lõpule on jõudnud viimase paari kuu vältel tehtud tööd ning restaureeritud müüritis ja trepp, mis viib Toompealt laskuvalt Falgi teelt kõrvalasuvasse Toomparki, teatas Tallinna linnavalitsus pressiteate vahendusel. 

Реставрированная часть стены бастионного укрепления - Турецкое крыло
© Sputnik / Вадим Анцупов
Restaureeriti Toompea müüri Türgi tiiva bastion

Pargi sellesse ossa, kus asunud bastionikindlustust on nimetatud Türgi tiivaks, pääsevad nüüdsest mugavalt ja ohutult nii linlastest jalutajad kui ka Toompead väisavad turistid, kes soovivad lühendada oma teekonda näiteks Pika Hermanni juurest Snelli tiigini.

 

Открытие после завершения реставрации части стены бастионного укрепления - Турецкое крыло и лестницы
© Sputnik / Вадим Анцупов
Pika Hermanni juurest pääseb otse Toomparki

"Tänavu oleme investeerinud Toompea tugimüüri konserveerimisse nii Türgi tiiva kui ka Piiskopiaia juures, samuti korrastanud Pirita kloostri müüre. Järgmise aasta suuremad tööd saavad olema seotud Skoone bastioni eskarpmüüride konserveerimisega ning ühtlasi jätkame Toompea tugimüüride renoveerimisega," ütles abilinnapea Andrei Novikov.

Выступает вице-мэр Таллинна Андрей Новиков
© Sputnik / Вадим Анцупов
Abilinnapea Andrei Novikov

Kesklinna vanem Vladimir Svet lisas, et Toomparki on nüüdsest turvaline ligipääs. "Tänavu septembris alanud tööd hõlmasid Türgi tiiva tugimüüride ja trepi restaureerimist, uue valgustuse rajamist, puude hoolduslõikust ning teelõigu taastamist. Linnaplaneerimise ameti, Keskkonna- ja kommunaalameti ning Kesklinna valitsuse tihedas koostöös valminud objekti projekteerimise ja restaureerimise kogumaksumuseks kujunes ligi 180 000 eurot," selgitas Svet.

© Sputnik / Deniss Grabussov

Türgi tiib sai oma nime tõenäoliselt 1858. aastal pärast Tallinna väljaarvamist kindlustuslinnade nimekirjast. Riik andis kindlustused üle linnale ja nendele pandi nimetused. Hiljuti oli lõppenud Krimmi sõda Venemaa ja Türgi vahel ning veel pooleli olev veidra väljanägemisega rajatis sai võõrapärase ja negatiivse alatooniga nime.

Toompeale pääsuks rajati 1860. aastatel vanalinna kahe bastioni vahele Falgi tee. Selle kõrval Toompargis asuv Türgi tiivaks nimetatud kindlustus oli maa alt ühendatud Rootsi bastioniga. 1930. aastatel ehitati Falgi teelt Toomparki viiv trepp, mida restaureeriti viimati arvatavalt 1970. aastate lõpul.

Trepp ja tugimüürid olid aastakümnetega amortiseerunud ja muutunud varisemisohtlikuks. 2018. aasta algul alustati projekteerimist ja möödunud suvel korraldati riigihange trepi ja müüride korrastamiseks. Ühispakkumise teinud Trust Ehitus ja Tarrest LT tunnistati hanke võitnuks.

Lugege lisaks: 

Teema:
Tallinna uudised (327)

Samal teemal

Tallinna uudised
Tagid:
Krimm, restaureerimine, bastion, Tallinn, Toompea

Peamised teemad