12:21 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Eesti uudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
60 0 0

Siseminister Mart Helme sõnul on nn varuplaan B vajalik, sest valitsus ei saa loota sellele, et NATO tagab igas olukorras Eesti territoriaalse terviklikkuse ja iseseisvuse.

TALLINN, 20. november — Sputnik. Eesti valitsus on alustanud kaitsepoliitilise varuplaani koostamist juhuks, kui NATO ei suuda Balti riike kaitsta, ütles Eesti siseminister Iltalehtile. Helme sõnul koostatakse varuplaani koos lätlaste ja leedulastega, edastab ERR.

"Ma ei taha öelda, et Macron räägib sada protsenti tõtt, kui ta ütleb, et NATO on ajusurmas, kuid selge on see, et NATO-s on probleeme," märkis ERR Helme.

Helme sõnul valmistatakse praegu ette Eesti seisukohti detsembris Londonis toimuvaks NATO tippkohtumiseks.

"Eesti valitsus pole kunagi arutanud ega kavatse arutada mingit plaani B. Sellised jutud on absurdsed, need ainult õõnestavad NATO ühtsust ja nõrgendavad heidutust. Millist tõestust NATO toimimisest on veel vaja, kui meil on Briti ja Prantsuse väed Tapal ja liitlaste õhuturbelennukid kaitsmas meie õhuruumi?" vahendab Kaitseministeerium minister Jüri Luige kommentaari.

"Kõik, mida me kahepoolselt liitlastega teeme põhineb samuti meie kuulumisel NATO-sse. Kas me tõesti usume, et Eesti õhuruumis lendaks ringi USA strateegiline pommitaja B-52, kui see poleks osa NATO kollektiivkaitsest?" ütleb kaitseminister.

Министр обороны Эстонии Юри Луйк
© Estonian Defence Forces
Kaitseminister Jüri Luik

Tema sõnul ei tegele Eestis siseminister sõjalise riigikaitse planeerimisega. "Need, kes tegelevad, teavad, et meie suund on NATO-t tugevdada, mitte külvata kahtlusi meie vaenlaste ja sõprade südamesse. NATO-le pole ega saagi olla mingit alternatiivi," kommneteerib Luik.

Macroni valju ütluse tormiline kaja

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, kritiseeris Prantsusmaa president Emmanuel Macron intervjuus väljaandele The Economist karmilt praegust olukorda NATO blokis. Macroni arvates on alliansil saabunud "ajusurm". Selle all pidas ta silmas koordinatsiooni kaotamist alliansi strateegiliste otsuste vastuvõtmisel.

Prantsuse riigipea sõnul peab Euroopa praegu "ärkama" ja hakkama kiiremas korras tegelema oma sõjalise võimsuse tugevdamisega, sest ta on juba jõudnud "kuristiku" servale. Ta kutsus üles ka mitte lootma enam vajaduse korral USA sõjalisele abile, kes on viimasel ajal Euroopale selga pööramas.

Президент Франции Эммануэль Макрон
© REUTERS / PHILIPPE WOJAZER
Prantsusmaa president Emmanuel Macron

Macron on juba ka varem teatanud vajadusest luua Euroopa Liidu ühised relvajõud. "Meil peab olema Euroopa, kes ennast kaitseb — enamasti iseseisvalt, ilma Ühendriikideta," rõhutas Prantsuse liider.

Macroniga sama meelt on Saksamaa parlamendi saadik erakonnast Liit 90/Rohelised (Bündnis 90/Die Grünen) ja väliskomisjoni liige Jürgen Trittin. Praegu elab NATO läbi eksistentsiaalset kriisi olles ainult iseenda "vari". Sellist arvamust avaldas ta oma artiklis ajakirjas Der Spiegel.

Lugege lisaks: 

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

NATO idarindel
Tagid:
NATO, Emmanuel Macron, Mart Helme

Peamised teemad