04:43 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Eesti uudised
lühendatud link
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)
296 0 0

Brüsselis visiidil viibinud president Kersti Kaljulaid ütles lõppintervjuus, et Venemaa ei kujuta endast "otsest ohtu" ja et ta ei ole veel Moskvast 9. mai võidupüha paraadile kutset saanud.

TALLINN, 20. november — Sputnik, Aleksei Toom. Eesti president Kersti Kaljulaid ei ole saanud Moskvast ametlikku kutset Suure Isamaasõja võidu aastapäeva paraadile 9. mail 2020. Ta ütles seda 19. novembril antud intervjuus Brüsseli uudisteportaalile Euractiv.

President Kersti Kaljulaid ei jätnud mainimata väidetavalt oma riigi julgeolekut ähvardavat Venemaad ja NATO alliansi vägevust, mis suudab igasuguse agressiooniga edukalt hakkama saada, kuid peab sellegipoolest jätkama oma võimete arendamist Balti regioonis, kuna "Vene väed on NATO idapiirile nii lähedal", et ilmselgelt puudub aeg reageerimiseks, "kui midagi valesti läheb".

Samal ajal märkis Kaljulaid siiski intervjuus, et ei näe Venemaa poolt "otsest ohtu" ja peab oluliseks dialoogi jätkamist "isegi kõige raskemate partneritega".

Balti riikide pealinnad, nagu Sputnik Eesti juba varemgi teatas, ei olnud selle materjali avaldamise ajaks veel vastanud ametlikule kutsele võidupüha tähistamisele tulla, kuid vastavalt Moskva kommentaaridele saadeti sellised kutsed riigi- ja valitsusjuhtidele tervelt aasta enne saabuvat sündmust. See tähendab käesoleva aasta kevadsuvel. Selle materjali avaldamise ajaks ei kinnitanud ka Venemaa välisministeerium veel ametliku kutse saatmist Eesti presidendile 9. maiks 2020.

Kas siis on kutse, või ei ole ega tulegi?

Moskva paraadile saabumise kutse fakti kinnitas näiteks USA president Donald Trump. Venemaa presidendi Vladimir Putini administratsiooni ametnike sõnul saadeti kutsed teistele juhtidele, kellest mõned, sealhulgas Prantsuse president Emmanuel Macron ja India peaminister Narendra Modi, kinnitasid oma pidustustel osalemist juba varasügisel.

Lihtne on mõista, et president Kaljulaid oli võidupüha paraadile kutsumisega keerulisse olukorda sattunud.

Paljud Eesti poliitikud on juba jõudnud oma seisukohta avaldada: kas president peaks Moskvasse paraadile minema või mitte, mis iseenesest peaks tähendama kutse olemasolu või vähemalt kuulduste levimist selle kättesaamise kohta presidendi kantseleist.

Kui kutset aga saabunud pole, siis on arutelud sellest, kas seda aktsepteerida või mitte riigipea jaoks mõttetud ja alandavad.

Portaal Euractiv mainib sellega seoses Eesti välisministri Urmas Reinsalu hiljutist avaldust, mis ütles intervjuus Eesti rahvusringhäälingule ERR, et ta ei soovita Kaljulaidil 9. mail 2020 toimuvates "Moskva tseremooniates" osaleda.

Lugege lisaks:

Teema:
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)

Samal teemal

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
9. mai - Suure Võidu aastapäev
Tagid:
poliitika, Võiduparaad, 9. mai, intervjuu, Moskva, Venemaa, Kersti Kaljulaid

Peamised teemad