19:47 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Eesti uudised
lühendatud link
21

Venemaa saatkond rõhutas, et väited Eesti Vabariigi rahvusvahelisest tunnustamisest 1940. aasta piirides on valed.

TALLINN, 21. november — Sputnik. Venemaa saatkond Eestis kommenteeris mõnede Eesti poliitikute avaldusi selle kohta, et Venemaa on "annekteerinud" osa Eesti Vabariigi territooriumist. Venemaa diplomaatiline esindus tuletas meelde, et piirilepingute allkirjastamisel 2014. aastal on mõlemad pooled kinnitanud vastastikuste territoriaalsete pretensioonide puudumist.

"Ametlikke teateid selle seisukoha revideerimise kohta ei ole Vene pool saanud. Eesti poole tehtav töö kahe riigi vahelise piiri korrastamisel suurte jõupingutuste ja kapitalimahutustega on veenev tõend sellest, et need kokkulepped kehtivad edasi," seisab Venemaa saatkonna avalduses.

Seejuures, märkisid diplomaadid, jääb Venemaa seisukoht 1920. aasta Tartu rahulepingu osas muutumatuks: sellest dokumendist sai pärast Eesti astumist NSV Liidu koosseisu 1940. aastal arhivaal ajaloolastele.

"Sõlminud 1991. aastal diplomaatilised suhted, asusid meie riigid võrdsetena dialoogi ja koostöö teele, avades uue lehekülje omavaheliste suhete ajaloos tolleks ajaks kujunenud tegeliku õigusliku olukorra alusel, sealhulgas riigipiiri alal. Väited, et kõik riigid on tunnustanud Eestit 1940. aasta piirides, ei vasta tegelikkusele," teatati Venemaa saatkonnast.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, on Riigikogu esimees Henn Põlluaas varem teatanud, et Venemaa on "annekteerinud" umbes viis protsenti Eesti territooriumist.

"Eestil ei ole mingeid territoriaalseid nõudeid Venemaa vastu. Me ei taha mitte ühtegi ruutmeetrit Venemaa territooriumist. Me tahame vaid enda oma tagasi. Venemaa on annekteerinud ca 5% Eesti territooriumist," kirjutas Põlluaas Facebookis.

Eesti poolt Venemaale esitatavad territoriaalsed pretensioonid

Varem on Moskvas Eesti poliitikuid korduvalt üles kutsutud hoiduma spekulatsioonidest riigipiiri teemal. "Meie jaoks on see teema igaveseks suletud," teatas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Venemaa välisministeerium: Eesti jutt "Nõukogude okupatsioonist" on hooajaline
Välisminister Reinsalu taunib president Kaljulaidi võidupühaks Moskvasse sõitmist
Eesti siseminister esitab Venemaale territoriaalseid nõudmisi
Tagid:
ajalugu, poliitika, Venemaa, Eesti, Henn Põlluaas, Venemaa suursaatkond

Peamised teemad