09:52 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Eesti uudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
0 0

Riigikogu riigikaitsekomisjon on visiidil otse Põhja-Atlandi alliansi südames — NATO Euroopa vägede kõrgemas peakorteris.

TALLINN, 25. november — Sputnik. Soov otsestest allikatest teada saada, mis muutused NATOs ja Euroopa Liidus toimuvad, ajendas Riigikogu riigikaitsekomisjoni liikmeid ette võtma reisi Brüsselisse.

Kolme päeva jooksul külastab Eesti delegatsioon Riigikogu pressiteenistuse teatel Eesti esindusi Euroopa Liidu ja NATO juures Brüsselis ning NATO Euroopa vägede kõrgemat peakorterit Monsis.

Riigikaitsekomisjoni esimehe Andres Metsoja sõnul nõuab liitlassuhete ja kaitsepoliitika arendamine igakülgset koostööd. "Selle aluseks on pidev suhtlus riikide ja nende esindajate vahel," rõhutas ta.

Metsoja märkis ka, et ülioluline on tegelda globaalse maailmaruumi parema lahtimõtestamisega, tagamaks Eesti huvide parim võimalik esindatus.

Brüsseli-visiidi eemärk on saada kohapeal ülevaade arengusuundadest NATOs ja Euroopa Liidus.

Komisjoni aseesimees Kalle Laanet arvab, et praeguste turbulentsete julgeolekupoliitiliste sõnumite valguses on oluline, et seadusandjad saavad informatsiooni otseallikatest. "See aitab vältida demagoogilisi seisukohti," märkis ta.

Riigikogu delegatsiooni kuuluvad lisaks komisjoni esimehele Andres Metsojale ja aseesimehele Kalle Laanetile ka Madis Milling, Johannes Kert, Leo Kunnas ja Jaak Juske.

Kuuldes Macroni diagnoosi NATOle langes Eesti tardumusse

Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni sõnad NATO ajusurmast on tekitanud Eesti võimudel, kes näevad alliansis oma julgeoleku garantiid, ägeda reaktsiooni.

Nii näiteks on kaitseminister Jüri Luik püüdnud seletada Macroni väljaütlemist tema sooviga anda tugevamat jõudu oma ideele Euroopa strateegilisest autonoomiast ehk sellest, et Euroopa valmisolekust tegutseda võimalikes konfliktides Ameerika Ühendriikide peale lootmata, omaenda relvajõudude toel.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson on aga otse välja öelnud, et Prantsusmaa presidendi kriitika NATO aadressil kahjustab Atlandi-üleseid liitlassuhteid ja kutsub esile Moskva aplausi.

Керсти Кальюлайд на встрече с Йенсом Столтенбергом
© Фото : Канцелярия Президента
Kersti Kaljulaid kohtumisel Jens Stoltenbergiga

18. novembril kohtus Eesti president Kersti Kaljulaid Brüsselis NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga. Tema sõnul soovib Eesti NATO liidrite kohtumisel 3. ja 4. detsembril Londonis "selget sõnumit NATO ühtsusest ja solidaarsusest".

Lugege lisaks:

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Veenev heidutus: häirevalmidusse seatavad "Avangardid" muudavad NATO raketitõrje mõttetuks
Tagid:
Brüssel, NATO, Eesti

Peamised teemad