14:39 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Eesti uudised
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
30

Teabeagentuuri ja raadio Sputnik peatoimetaja asetäitja Andrei Blagodõrenko rääkis takistustest, mida Eesti võimud Sputnik Eesti töötajate teele asetavad.

TALLINN, 27. november — Sputnik. Tallinnas tegutsevale Sputnik Eesti toimetusele Eesti ametivõimude poolt loodavad otsesed takistused võivad olla osaks järjekordsest russofoobsete sanktsioonide lainest, ütles teabeagentuuri ja raadio Sputnik peatoimetaja asetäitja Andrei Blagodõrenko.

Zelenskõi visiit võib Sputnikut mõjutada

Blagodõrenko jagas oma arvamust NTV telekanali otsesaates "Oma tõde". Ta juhtis tähelepanu asjaolule, et Sputniku Baltikumi toimetustes toimuvad sündmused pole kaugeltki juhuslikud ning võivad olla seotud muuhulgas Ukraina presidendi Vladimir Zelenskõi visiidiga Eestisse ja Leetu.

Tema sõnul on Ukraina presidendi jaoks äärmiselt oluline tegevuse Baltimaadega "koordineerimine", seega on tema reis Tallinna ja Vilniusse tervikuna üsna loogiline.

"Mul on tunne, et seisame hetkel järjekordse sanktsioonidelaine lävel. Minu arvates edastas WADA eile avalduse Venemaa olümpiamängudelt ja Euroopa jalgpalli meistrivõistlustelt väljajätmise kohta, nagu juhtus ka kaks või neli aastat tagasi," meenutas ta.

"Mis puutub sündmustesse, mis toimuvad meie Baltimaade toimetustes, siis kui me selle kõik kokku võtame, näen ma teatud loogilist ahelat – kõik see ei toimu juhuslikult. Ja ka Zelenskõi visiit Balti riikidesse sobib sellesse mustrisse," ütles Blagodõrenko.

Kokkusattumus? Ei usu
Maria Zahharova rääkis, milleks loodi Sputnik
© Sputnik / Konstantin Chalabov

Teabeagentuuri Sputnik asepeatoimetaja märkis, et kõigist kolmest Balti vabariigist on otse kohapeal töötav Sputniku toimetus olemas ainult Eestis. Ja kui viimase nelja aasta jooksul polnud probleeme töötajatele maksmise, maksude tasumise ja kontori rentimisega, siis hiljuti tekkisid ühtäkki dramaatilised raskused.

"Just mõni nädal tagasi võeti meilt kõigis pangakanalites võimalus makseid teha. Pretensioonid on väga lihtsad, neid korratakse aeg-ajalt, eriti Baltimaades. Nad väidavad, et raha, mida uudisteagentuur Russia Today oma töötajatele Baltimaades maksab, on "must ja terroristlik", ütles ta.

Kommenteerides Sputniku olukorda Baltimaades, märkis Blagodõrenko, et riigi ametnikud keelduvad põhimõtteliselt teabeagentuuri ajakirjanikega suhtlemast. Pealegi ei saa Sputnik isegi valitsusasutuste pressiteateid ega ühtki akrediteeringut sündmustel ja riikliku tasandi pressikonverentsidel osalemiseks.

"Kuna Eestis puudub meediaseadus, pole ka ametlikku akrediteerimist. See, keda nad propagandistideks peavad, sõltub ühele või teisele ametnikule pähe tulnud ideest," ütles ta.

Puudutades Sputniku olukorda teistes Balti vabariikides, meenutas Blagodõrenko Sputnik Lietuva ja Sputnik Latvija peatoimetajate Marat Kasemi ja Valentins Rožentsovsi kinnipidamist.

Kasem peeti kinni Vilniuse lennuväljal 2019. aasta mais ja tal keelati viieks aastaks Leetu siseneda, kinnitades, et see "ohustab riiklikku julgeolekut".

Шеф-редактор Sputnik Латвия Валентинс Роженцовс
© Фото : из личного архива Валентинса Роженцовса
Valentins Rožentsovs

Rožentsovs peeti Läti kaitsepolitsei poolt kinni 2018. aastal, pärast mida korraldati talle 12-tunnine ülekuulamine. Samal ajal on mõlemad peatoimetajad Läti kodanikud.

Balti riikide pressivabadus Sputniku kohta ei kehti

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Vene meediast ja ajakirjanikest saavad regulaarselt Balti võimude rünnakute ja ahistamiste sihtmärgid.

Vahendiks Sputniku vastu sai ametnikele saadetud juhend
© Sputnik / Вадим Анцупов

Nagu Venemaa välisministeerium märkis, on nähtav antud riikide tegevuse kooskõlastatus Venemaa meedia diskrediteerimise kampaanias.

Eesti riigiametnikel soovitatakse näiteks tungivalt mitte anda mingeid märkusi "valedele" Vene meediakanalitele, sealhulgas Sputnik Eestile. "Soovituste" rikkujad satuvad karmi kriitika ja avaliku umbusalduse alla, nagu juhtus näiteks minister Mailis Repsiga.

2019. aasta juulis andis Vilniuse ringkonnakohus loa blokeerida Sputnik Lietuva veebisait riigis seoses LRT ringhäälinguettevõtte kaebusega väidetava "autoriõiguse rikkumise" kohta. Hiljem juurdepääs ressursile siiski taastati.

Lugege lisaks:

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Meedialahingud
Tagid:
Volodõmõr Zelenskõi, Balti riigid, poliitika, meedialahingud, Andrei Blagodõrenko, sõnavabadus, Sputnik Eesti

Peamised teemad