16:44 29. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Eesti uudised
lühendatud link
0 0

Eesti põllumajandussektor peab võistlema väga ebavõrdses konkurentsis teiste EL riikide põllumeestega, arvavad meeleavalduse korraldajad.

TALLINN, 28. november — Sputnik. Eesti põllumajandus- ja maamajandusettevõtteid ühendav Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) korraldab 10. detsembril Toompeal meeleavalduse, sest valitsuserakonnad on vaatamata varasematele lubadustele vähendanud 2020. aasta riigieelarves põllumajanduse siseriiklike hüvitiste summat üle kolme korra – 15,3 miljonilt 5 miljoni eurole, seisab EPKK kodulehel

"Riigieelarvest makstakse põllumajandussektorile üleminekutoetusi, et hüvitada Eesti põllumehele osaliseltki Euroopa Liidu keskmisest väiksemaid põllumajandustoetusi," ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

"Eesti põllumajandussektor peab võistlema väga ebavõrdses konkurentsis teiste EL riikide põllumeestega – meie otsetoetused on 2020. aastal vaid 66% Euroopa Liidu keskmisest. See pidurdab jätkuvalt Eesti põllumajandus- ja toidutootmise arengut, paneb löögi alla nii põllumajandussektori tuleviku kui ka töökohad maapiirkondades," lisas Sõrmus.

Kits farmis.
© Sputnik / Антон Денисов

Samuti Euroopa Liidu pikaajalises eelarvekavas aastateks 2021-2027 jäävad põllumajanduse otsetoetused Eestis kuni perioodi lõpuni ELi madalaimaks, jõudes 2027. aastaks vaid 76% tasemele võrreldes liikmesriikide keskmisega.

"Eesti põllumehel pole võimalik nii ebavõrdses konkurentsis kaua vastu pidada, sest tootmisele esitatavad nõuded ja sisendite hinnad – näiteks masinad, kütus, väetised – on teiste riikide konkurentidega sarnased," ütles Sõrmus.

"Ainus võimalus võrdsema konkurentsiolukorra tagamiseks on siseriiklike toetuste väljamaksmine lubatud mahus ja Euroopa Liidu uues pikaajalises eelarves Eestile suunatud EL põllumajandushüvitiste kiirema ühtlustamise eest seismine."

Siseriiklike toetuste osas ei andnud paraku positiivset tulemust EPKK juhtide oktoobris toimunud kohtumised peaminister Jüri Ratase, rahandusminister Martin Helme, endise maaeluministri Mart Järviku ja Riigikogu viie fraktsiooniga.

Arvestades tuleva aasta riigieelarvesse kavandatud siseriiklike üleminekutoetuste suuri kärpeid ja Euroopa Komisjoni ettepanekut jätkata järgmisel Euroopa Liidu eelarveperioodil Eesti põllumajandustootjate ebavõrdset kohtlemist põllumajandushüvitiste maksmisel, korraldab EPKK 10. detsembril olukorra laiemaks teadvustamiseks Toompeal meeleavalduse.

11. detsembril toimub Riigikogus riigieelarve kolmas lugemine, 12.-13. detsembril toimub Euroopa Ülemkogu, kus arutatakse Euroopa Liidu 2021.-2027. aasta pikaajalist eelarvet.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et 2020. aasta riigieelarve koostamisel oli otsustatud kirjutada kulude poolele põllumajandustoetused summas 5 miljonit eurot 15 miljoni asemel, mida Eesti veel tohib oma põllumeestele maksta.

Riigikogu liige ja põllumajandusettevõtja Martin Repinski rääkis Sputnik Eestile, milliseid kohalike põllumajandustootjate abistamise tingimusi peab Eesti kui Euroopa Liidu liikmesriik täitma ja mis ootab Eesti põllumajandust ees pärast 2020. aastat.

Tema sõnul on jäänud ainult üks aasta, 2020, millal Eesti riigil on Euroopa Liidu reeglite järgi õigus toetada oma põllumajandust omaenda toetustega. Riigikogu liige Martin Repinski on veendunud, et valitsus peab kõik lubatud toetused täies mahus riigieelarvesse kirja panema.

"Järgmine aasta on viimane, millal on veel midagi võimalik välja maksta oma eelarvest. Pärast 2020. aastat ei tohi Eesti enam midagi maksta," lisas ta.

Repinski tuletas meelde, et Eesti põllumajandustootjad olid riigi abist ilma jäetud paljude aastate jooksul, millal riigis olid võimul reformierakondlased.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Ees seisab leiva, köögiviljade ja õlle hinna tõus
Soome põllumeestele pakutakse hingeabi
Euroopa põllumehed peavad ELi põllumajanduspoliitikat läbikukkunuks
Tagid:
majandus, toetus, poliitika, meeleavaldus, põllumajandus

Peamised teemad