20:06 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
20

Need Eesti poliitilised jõud, kellel õnnestus parlamendivalimistel viieprotsendiline valimiskünnis ületada ja Riigikokku pääseda, määrasid kindlaks riigilt saadud piirkondlike inveesteringute jaotuse.

TALLINN, 28. november — Sputnik, Oleg Leontjev. Eesti parlamendierakonnad avalikustasid oma plaanid selle kohta, kuidas seekord kasutada niinimetatud katuseraha, mida igal aastal eraldatakse riigieelarvest poliitikute endi äranägemisel valitud projektide rahastamiseks.

"Eesti erakondlikes ringkondades on hea tava: enne mõtle kodumaale ning alles seejärel rahale," – niiviisi, parafraseerides heliloooja Oskar Feltsmani tuntud komsomolilaulu Igor Šaferani esituses võib iseloomustada põhimõtet, mille alusel erakonnad jagavad oma piirkondlikke investeeringuid, mis saadakse vastavalt nende saadikukohtade arvule.

Valitsuses pettumine toob põllumehed meeleavaldusele, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eesti riigi poolt parlamendierakondadele nn katuserahana eraldatud eelarve kogusumma on ERR-i teatel neli miljonit ja 200 000 eurot. Reeglina kulutavad poliitikud selle raha oma valimislubaduste täitmiseks ja nende ühenduste rahastamiseks, kes on neid valimiskampaania ajal toetanud.

Heategu või varjatud korruptsioon?

Valitsuskoalitsiooni kuuluvale Keskerakonnale eraldatakse ligi 1,6 miljonit eurot. Oma raha kavatseb Keskerakond jaotada spordiliitudele ja spordiklubidele ning kirikutele ja mittetulundusühingutele. Kõige suurem "suutäis" 115 000 euro näol läheb Tallinna Haabersti linnaosa sportimise ja vaba aja ala projekteerimiseks ja ehitamiseks.

Keskerakonna liitlased valitsuskoalitsioonis – Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja Isamaa saavad kumbki 1,2 miljonit eurot. Mõlemad koalitsioonierakonnad toetavad samuti kirikut ja spordiseltse. EKRE aitab ka vabatahtlike Päästeliitu ning Isamaa pakub tegevustoetust Eesti Omanike Keskliidule.

Opositsioonilisele Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale on eraldatud 200 000 eurot, mis läheb Korvpalliliidule turniiri Tallinn Open 2020 korraldamiseks ja usuühingute tarbeks. Seevastu suurim opositsioonijõud – Reformierakond – keeldus juba tavapäraselt investeeringuvahendite jaotamises osalemast, pidades seda tegevust maskeeritud korruptsiooniks.

Suurema objektiivsuse nimel vajatakse "kolmandaid isikuid"

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti justiitsminister tegi Riigikogu põhiseaduskomisjonile ettepaneku tõhustada järelevalvet erakondade rahastamisprotsesside osas, mille reeglid pole 2011. aastast sisuliselt muutunud.

Ametnikud juhtisid tähelepanu asjaolule, et praegune erakonnaseadus määrab, et menetluse korral on Eesti Parlamentaarsel Rahastamise Järelevalve Komisjonil õigus saada dokumente erakondadest või valimistest või poliitilistest liitudest, kuid mitte kolmandatelt isikutelt või organisatsioonidelt, kes tihtilugu menetlusi algatavad.

Justiitsministeerium tegi ettepaneku täiendada seadust selliste "kolmandate osapooltega". "Soovitatav on seadust muuta nii, et ERJK saaks tõendite hankimiseks teiste isikute poole pöörduda," arvatakse justiitsministeeriumis.

Lugege lisaks: 

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Eesti valitsus - 2019
Tagid:
riigieelarve, poliitika, katuseraha, Eesti, erakond

Peamised teemad