23:30 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Eesti uudised
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
34

Kuidas Eesti võimud püüavad neile vastumeelse portaali Sputnik Eesti riigist välja suruda, sellest rääkis MIA Rossija Segodnja, RT ja Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjan.

TALLINN, 29. november — Sputnik. Eesti võimud jätkavad katseid sulgeda neile vastumeelne portaal Sputnik Eesti. Asi on läinud juba rendileandja otsese survestamiseni. Ta on sunnitud lõpetama toimetuse ruumide rendilepingu, tuletas meelde MIA Rossija Segodnja, RT ja Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjan.

Главный редактор телеканала RT и МИА Россия сегодня Маргарита Симоньян
© Sputnik / Владимир Трефилов
MIA Rossija Segodnja, RT ja Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjan

"Selleks, et me ei saaks töötada ühes Euroopa riigis, kutsuti meie töötajaid alguses pikkadele vestlustele kohalikku KGBsse, neile tuletati meelde perekondi ja küsiti, miks neil seda vaja on. See ei aidanud. Siis keelati kohalikel pankadel nendega töötada, et me ei saaks inimestele palka maksta. See ei aidanud. Me leidsime olukorrast väljapääsu," tõi Simonjan oma Telegrami-kanalis näiteid avaldatava surve kohta.

Nüüd aga, märkis ta, sunniti selle hoone omanik, kus asub Sputnik Eesti toimetus, lõpetama bürooruumide rendilepingu. Kuid tema sõnul ei aita ka see — toimetuse töötajad töötavad edasi lihtsalt kodust.

"Selle riigi nimi on muide Eesti. Poisid, proovige parem dustiga*," kirjutas Simonjan.

Varem on ta rääkinud Sputnikus tööd otsinud inimeste ülekuulamistest ja hirmutamistest ning nende pangakontode sulgemisest. "Tõenäoliselt ei puutu me kusagil — isegi araabia maades ja mitmetes muudes maades — kokku sellise totalitaarse masinavärgi tööga nagu Eestis," teatas Simonjan telekanali Rossija 1 saates.

MIA Rossija Segodnja pressiteenistuses märgitakse, et pangastruktuuride ja Sputnik Eesti lepinguosaliste survestamise algatajaks on Politsei- ja Piirivalveameti rahapesu andmebüroo (RAB).

Sõnavabadus ainult sõnades

Eesti on ainus Balti riik, kus on olemas teabeagentuuri ja raadio Sputnik täisväärtuslik toimetus ja büroo. Kollektiiv koosneb 35 inimesest, kellest 33 on Eesti kodanikud, kes töötavad MIA Rossija Segodnjaga sõlmitud töölepingu algusel. Agentuur maksab iga kuu Eesti riigieelarvesse ligi 30 000 eurot makse.

MIA Rossija Segodnja peatoimetaja asetäitja Andrei Blagodõrenko on varem rääkinud keerulistest oludest, milles Sputnik Eesti töötajad on sunnitud töötama.

Tema sõnul keelduvad agentuuri ajakirjanikega põhimõtteliselt suhtlemast riigi ametiisikud, toimetus ei saa isegi pressiteateid riigiasutustelt. Samuti keeldutakse teda akrediteerimast riikliku tasemega üritustele ja pressikonverentsidele.

Заместитель главного редактора МИА Россия сегодня Андрей Благодыренко
© Sputnik
MIA Rossija Segodnja peatoimetaja asetäitja Andrei Blagodõrenko

Muide, Venemaa meedia tööd on korduvalt takistanud ka teiste Balti riikide võimud. Venemaa välisministeerium näeb selles ilmseid märke nende riikide kooskõlastatud kursist. Pressi ahistamise juhtumid Baltimaades, märgiti Vene ministeeriumis, "näitavad ilmekalt, mis maksavad praktikas Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele".

*Dust — kõnekeelne nimetus putukatõrjevahendi DDT kohta, mis on saanud kurikuulsaks oma kahjuliku mõju tõttu loomade ja inimeste organismile. Keelatud paljudes maailma riikides.

Lugege lisaks:

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Meedialahingud
Tagid:
Venemaa, Eesti, poliitika, sõnavabadus, Margarita Simonjan, meedialahingud, Sputnik Eesti

Peamised teemad