11:31 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Eesti uudised
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
13

Tallinna Vene Kulturikeskuses toimus Baltimaade saksa fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäevale pühendatud konverents.

TALLINN, 29. november — Sputnik. Laevastiku veteranide klubi korraldas Tallinna Vene Kulturikeskuse väikeses saalis ajalookonverentsi teemal "75 aastat Eesti fašismist vabastamisest". Konverentsil osales Venemaa Föderatsiooni suursaadik Eestis Aleksandr Petrov.

Посол Александр Петров открыл конференцию своим выступлением
© Sputnik / Юлия Калинина
Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov

Ürituse avakõnes meenutas Venemaa suursaadik Rassul Hamzatovi ütlust: "Kui sa püstolist mineviku pihta tulistad, tulistab tulevik sind kahurist." Paraku, jätkas ta, on Venemaa ja Eesti vahel ajaloolise möödaniku käsitlustes üsna palju põhimõttelisi erimeelsusi.

Среди участников конференции были общественные деятели, блокадники, участники послевоенного боевого траления
© Sputnik / Юлия Калинина
Baltimaade saksa fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäevale pühendatud konverents

"On kahetsusväärne, et termin "Eesti vabastamine saksa fašistlikest röövvallutajatest" ise on ametliku Tallinna poolt sisuliselt äraneetuks kuulutatud. Selle asemel kuuleme tema ametlike esindajate avaldusi "teistkordsest nõukogude okupatsioonist". Siit ka nende protestid, nagu neid on olnud, eeskätt seoses Eesti pealinna fašistidest vabastamise puhul 22. septembril Moskvas korraldatud piduliku ilutulestikuga," ütles suursaadik.

Освобождение Эстонии от немецко-фашистских захватчиков — карта боёв 1944 года
© Sputnik / Юлия Калинина
Baltimaade saksa fašistlikest röövvallutajatest vabastamine - 1944. aasta kaart

Artikli täisversiooni saab lugeda portaali venekeelselt poolelt.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov külastas 20. septembril välisminister Urmas Reinsalu kutsel välisministeeriumi. Selle põhjuseks oli Aleksandr Petrovi intervjuu ühele Venemaa väljaandele, kus ta rääkis Eestit vabastanud Nõukogude sõdurite kangelaslikkusest. Reinsalu sõnul polevat see väide tõene.

Eesti pool esitas tolle perioodi omapoolse tõlgenduse, rõhuasetusega väitele, et Eesti langes "kahe totalitaarse režiimi ohvriks", kusjuures Saksa okupatsioonile järgnes "Nõukogude okupatsioon".

"Venemaa suursaadik rõhutas omaltpoolt, et tema hiljutises intervjuus uudisteagentuurile TASS avaldatud seisukoht, et Eestis austatakse ja mäletatakse Nõukogude sõdurite kangelaslikkust, põhineb faktidel ja isiklikel tähelepanekutel," teatas Venemaa suursaatkond sotsiaalmeedias pärast suursaadiku vestlust välisministriga. 

Moskvas on korduvalt rõhutatud, et Eesti liitumine NSV Liiduga oli kooskõlas tolleaegse rahvusvahelise õigusega ja toimus vabatahtlikult. Mõistet "okupatsioon" ei saa siin kasutada, kuna NSV Liidu ja Eesti vahel polnud sõjategevust, Nõukogude vägede sisenemine riigi territooriumile toimus lepingu alustel ja Eesti võimude selgesõnalisel nõusolekul.

Lugege lisaks: 

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
Tagid:
Aleksandr Petrov, Venemaa suursaatkond, konverents, ajalugu, Teine maailmasõda

Peamised teemad