10:49 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Eesti uudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
11

Washingtoni otsus vähendada oma osakaalu NATO eelarve ühisrahastuses on tinginud vajaduse sõjalise liidu ülalpidamiskulud ümber kõigi liikmete, sealhulgas Eesti õlgadele, kelle panused peavad kasvama.

TALLINN, 3. detsember — Sputnik. NATO uus rahastamismall seab Eestile nõude suurendada oma osamakset alliansi eelarvesse.

Kui varem panustas Eesti 0.116% NATO eelarvest, siis edasipidi, nagu teatas ERR-ile kaitseministeeriumi riigikaitse planeerimise osakonna juhataja Tiina Uudeberg, langeb Eesti õlgadele juba 0,125% kogu NATO kuluosast.

Nii et kui 2019. aastal tuli Tallinnal rahakotti kergendada kahe ja poole miljoni euro võrra, siis lähimas tulevikus lähevad NATO "lõbud" Eesti maksumaksjatele maksma 2,7 miljonit eurot, seega 200 000 euro võrra rohkem.

Президент США Дональд Трамп
© AFP 2019 / ALASTAIR PIKE
President Donald Trump

Selle eest võib "tänada" USA presidenti Donald Trumpi, kelle otsusega väheneb Ameerika Ühendriikide panus 22%-lt 16%-le. NATO uus rahastusmall hakkab kehtima 2021. aastast.

Mille tarvis NATO seda raha vajab

Sputnik Eesti kirjutas juba, et NATO liikmesriikide sõjalised kogukulutused ületavad kahekümnekordselt Venemaa kaitsekulutusi, kuid sellele vaatamata ei väsi allianss pidevalt kuulutamast vajadust investeerida aina rohkem ja rohkem raha "Venemaa ohjeldamiseks" — kui eelarve ületab Venemaa vastavaid kulutusi 40-kordselt, võivad ilmneda esimesed ohjeldamise tunnusmärgid.

"Me investeerime nii palju, nagu nagu on vaja usaldusväärse kaitse tagamiseks," lausus selle kohta alliansi peasekretär Stoltenberg.

Viimastel aastatel on NATO märkimisväärselt suurendanud oma sõjalist kohalolekut Ida-Euroopas, eriti Poolas ja Balti vabariikides, selgitades seda vajadusega "Venemaa ohtu" ohjeldada.

© CC BY 2.0 / U.S. Army/Terry Rajsombath / U.S. Best Squad - Day 2
USA sõdurid NATO sõjalistel õppustel Euroopas.

Venemaa välisministeerium on omalt poolt korduvalt juhtinud tähelepanu sellele, et Washingtoni väited Venemaa väidetava ohu kohta teenivad teatud eesmärki.

Selleks ei ole üldse mitte mure Euroopa mandri turvalisuse pärast, vaid soov leida Ameerika Ühendriikide sõja-tööstuskompleksi küsitava efektiivsusega toodetele uusi ostjaid.

Samal eesmärgil on USA president Donald Trump pidevalt NATO liitlasi üles kutsunud oma sõjalisi kulutusi suurendama.

Lugege lisaks:

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

"Pea peale pööratud" — ekspert selgitas, miks Venemaad on NATOle ohuks nimetatud
Tagid:
Trump, eelarve, liikmemaks, NATO, Eesti

Peamised teemad