00:57 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Eesti uudised
lühendatud link
10

Eesti Vabariigi rahandusminister Martin Helme esitas avalduse, milles vabandas riigi ettevõtjate ees kohalikule ettevõtlusele ebasõbralike valitsusametnike tegevuse pärast.

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Eesti rahandusministeeriumi ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juhi asetäitja Martin Helme vabandas kõigi ametnike omavolist mõjutatud "ausate maksumaksjate" ees.

Tuulegeneraatorid Eestis
© Sputnik / Светлана Бурцева

Kuidas tuulikud koalitsioonipartnerite suhteid rikkusid

Rahandusminister vabandas ka kohalikus meedias levitatud teabe pärast uuest konfliktist kõrgemate ametnike ja EKRE valitsusliikmete vahel.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti peadirektor Kaur Kajak pöördus pärast kohtumist rahandusminister Martin Helme ning tollase infotehnoloogia- ja väliskaubandusministri Kert Kingoga prokuratuuri poole.

Kajaki sõnul ähvardas Kingo teda väidetavalt tuntud ettevõtjate - vendade Olegi ja Andres Sõnajalgade - 125 miljoni euro suuruse kahjunõudega Aidu tuulepargi projekti peatamise tõttu. Ärimeestest vendade nõudeid riigi vastu toetas Martin Helme, kelle sõnul on ametnike suhtumine neisse kallutatud ja võib kaasa tuua Sõnajalgade firma pankroti.

Министр обороны Эстонии Юри Луйк
© Estonian Defence Forces
Eesti kaitseminister Jüri Luik

Kaitseminister Jüri Luik ei jaganud oma koalitsioonikaaslase arvamust, kuna just tema ametkonna korraldus peatas Sõnajalgade tuulepargi ehituse. Kaitseministeeriumi ametnikud leidsid, et ehitatavad tuulikud on liiga kõrged ja takistavad radarite tööd.

Selle tulemusena lakkasid Jüri Luik ning Keskerakonna majandus- ja kommunikatsiooniminister Taavi Aas vastamast Martin Helme kutsetele osaleda sellel teemal toimuvatel kohtumistel.

Eesti kordab Ukraina vigu

Pärast seda, kui tänu tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti juhile lekkis ajakirjandusse teavet tuuleparkide ümber puhkenud konflikti kohta, esitas rahandusminister Martin Helme koos vabandusega ka oma versiooni toimunust.

Helme sõnul tunneb ta oma ametikohal vastutust Eesti äri arendamise ja täiendavate maksutulude riigikassasse toomise eest. "Peame toetama ettevõtete tegevust, mis loovad ääremaadel töökohti ja investeerivad eksporti ning soovivad tutvustada ka uusi tehnoloogiaid ja innovaatilisi lahendusi," sõnas ta.

Rahandusminister nimetas EKRE vastu esitatud süüdistusi, mille kohaselt nad ründavad väidetavalt "ausaid" ametnikke "ebaausate" ettevõtjate huvides ilmseks ja otseseks valeks. Ta selgitas, et tema ametkond töötas intensiivselt, selgitamaks, kuidas tekkis ebaharilik olukord, mil tuuleelektrijaamade areng kogu Eestis seiskus.

Таави Аас
© Sputnik / Вадим Анцупов
Taavi Aas

"Sama muster kordub kõikjal: arendajad, kes on juba saanud kohalike omavalitsustelt loa tuulikute ehitamiseks ja investeerinud kümnetesse miljonitesse eurodesse ulatuvaid summasid, said vastutasuks kallid kohtukäigud erinevate valitsusasutustega, kes otsivad üha uusi ettekäändeid tuulegeneraatorite ehituse peatamiseks," rääkis Helme.

Tema hinnangul näib eriti kummaline kogu selles protsessis kaitseministeeriumi tegevus, mis hakkas juba teistele ministeeriumidele juhiseid andma ja isegi esindab nende huvisid kohtus, kuid keeldub osalemast rahandusministri korraldatud koosolekutel, et probleemidele lahendusi leida.

"Miks rahandusminister tuulikutega tegelema asus? Lühike vastus on selline, et kuna ettevõtjad ähvardavad Eesti riiki sadade miljonite eurode suuruse kohtuasjaga, tuleb otsida lahendusi nende nõuete ärahoidmiseks või vähendamiseks," selgitas ta.

Helme rõhutas, et tuulepargi tekkimine Ida-Virumaale loob piirkonnas uusi töökohti neile, kes on põlevkivikaevandustes töö kaotanud. "Ukraina kogemustele tuginedes julgen väita, et tuhat Ida-Virumaa töötut kaevurit või elektrimehaanikut kujutavad endast ohtu, mille vastu on ka kõige võimsam radar jõuetu," ütles minister.

Ametnikud näevad ettevõtjates vaenlast

Kahjuks, jätkas Helme, on tuulikute probleem vaid jäämäe tipp. Ta ütles, et ministrina töötamise lühikese aja jooksul on ta rääkinud paljude ettevõtjatega, kes on Eestis pettunud ja kaaluvad tõsiselt oma firma sulgemist või siin on seda juba teinud.

"See ei puuduta mitte ainult poliitikute südametunnistusele jääva aktsiisimaksu tõstmise laastavaid tagajärgi, vaid ka seda, et ülekohtused ametnikud igal sammul äri kodaratesse kaikaid pilluvad. Olin üllatunud, kui laialt on levinud Eesti tippametnike vaenulikkus ettevõtjate suhtes, kes tegelikult neile palka maksavad," ütles rahandusminister.

Andke mulle andeks, head inimesed.

Minister kinnitas, et ei tema ega tema nõunikud ole andnud ühegi konkreetse isiku huvides riigiasutuse juhtidele mingeid käske ega keelde.

"Kuigi ma pidin abitult õlgu kehitama, kui tuli järgmine ettevõtja kaebusega, mis kirjeldas vale juhtimist. Ma sain vastuseks vaid kirjutada, et seaduse järgi pole mul õigust järelevalvesse sekkuda ja soovitada hädalisel vajaduse korral kohtu poole pöörduda, "sõnas ta.

Kahjuks märkis Helme, et ettevõtjad ei looda enam Eesti kohtusüsteemile, kuna nende arvates usaldab kohtunik nende ja ametnike vahelises vaidluses rohkem viimaseid.

"Tahan vabandada kõigi ausate Eesti maksumaksjate ees, kes on ametnike ebaseadusliku tegevuse tõttu kannatanud, ja annan endast parima, et seda olukorda muuta," lõpetas rahandusminister.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Riigikohus tühistas Tamba tuulikute ehitus- ja kasutusload
Tagid:
jüri Luik, Martin Helme, radar, tuulepark, Eesti

Peamised teemad