12:37 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Eesti uudised
lühendatud link
0 0

Kümned tuhanded Eesti elanikud hakkavad tulevikus saama ainult rahvapensioni, mis tähendab, et paljud neist veedavad elu lõpuaastad sügavas vaesuses.

TALLINN, 7. detsember — Sputnik. Peaaegu iga viies Eesti elanik hakkab maksude maksmisest kõrvale hoidmise või vähese tööstaaži tõttu pärast pensionile jäämist saama rahvapensioni, mille suurus on praegu kõigest 205 eurot kuus.

Rahvapensioni maksab riik nendele, kes ei ole töötanud Eestis 15 aastat vähemalt miinimumpalga eest. Neid võib Sotsiaalministeeriumi andmetel Eestis olla umbes 20% ehk ligi 100 000 inimest, kirjutab ERR.

Ministeeriumi pensionipoliitika juht Kristiina Selgis ütles, et Eestis on selliseid inimesi, kellel on ajavahemikus 2000–2014 kogunenud esimesse pensionisambasse alla 0,1 kindlustusosaku, kuni 20 protsenti. See tähendab, et nad ei hakka tulevikus saama vanaduspensioni, vaid 205 euro suurust rahvapensioni.

Selgis täpsustas, et nende 20 protsendi hulgas võib olla päris palju neid, kes töötavad välismaal. Näiteks ainuüksi Soomes töötab praegu ligi 50 000 Eesti elanikku. Ametniku sõnul on paljudel eestimaalastel risk veeta vanadus sügavas vaesuses maksude maksmata jätmise tõttu.

"Oma tulevase pensioni eest peavad hakkama kiiresti hoolitsema need, kes on saanud pikka aega ümbrikupalka või olnud kaua töötud muul põhjusel kui terviseseisundi tõttu ja need, kes on näiteks asutanud ettevõtte, kuid pole maksnud endale palka, vaid ainult dividende," selgitas ta.

Eestis sõltub alates 1999. aastast pensioni suurus sotsiaalmaksu laekumistest. Näiteks kui inimene on eluaeg töötanud ja saanud keskmist palka, on tema pension 500 eurot. Iga aasta, mille jooksul ei ole makstud sotsiaalmaksu, vähendab tulevase pensioni suurust.

Vähekindlustatud kodanikud söövad hoolekandeasutuses putru.
© Sputnik / Сергей Мальгавко

Alates 2021. aastast hakkab pension sõltuma mitte ainult maksulaekumistest, vaid 50% ulatuses staažist ja 50% ulatuses töötasust. Kuid nende Eesti elanike pensioni suurus, kes tulid tööturule 20 aastat tagasi ja hiljem, hakkab sõltuma sellest, kas nad on suutnud selles ajavahemikus — aastatel 1999–2021 — välja teenida õiguse vanaduspensionile, s.t kas nad on maksnud sotsiaalmaksu.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et valitsuse kinnitatud 2020. aasta riigieelarve projekti kohaselt kasvab alates tuleva aasta aprillist keskmine vanaduspension, mis praegu on 483 eurot, 45 euro võrra: 38 euro võrra iga-aastase indekseerimise arvel ja 7 euro võrra ühekordse erakorralise tõstmise arvel.

Eesti keskmine vanaduspension moodustas mullu 41% keskmisest netokuupalgast. See on kõige madalam näitaja Euroopa Liidus.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Kuidas elavad pensionärid Euroopa Liidus

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Tõusis pensioni kojukande hind
Valgevenelased võivad saada Eesti pensioni
SEB hoiatab teisest sambast väljumise eest
Tagid:
pensionär, vaesus, majandus, pension, Eesti

Peamised teemad