20:26 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Eesti uudised
lühendatud link
0 0

9. detsember on rahvusvaheline korruptsioonivastane päev ning alates tänasest on ettevõtjatel võimalik täita veebis test, mis aitab neil hinnata oma korruptsioonivastaseid tegevusi.

TALLINN, 9. detsember — Sputnik. Küsimustikku võib täita ettevõtte juht, riskijuht, audiitor või muu selleks sobiv töötaja. Tuleb vastata vaid kümnele küsimusele ja see võtab kokku aega seitse minutit, teatab Justiitsministeerium.

"Küsimustiku eesmärk on anda suurematele ning keskmistele ettevõtetele lihtne ja kiire võimalus hinnata, kas neil on korruptsioonivastased tegevused paigas ning kas need toimivad. Siit saab ka nippe, kuidas enda ettevõte korruptsioonikindlamaks teha," ütles justiitsministeeriumi analüüsitalituse juhataja Mari-Liis Sööt.

Mida madalam on küsimustiku täitmisel lõppskoor, seda paremas seisus ettevõtte korruptsioonivastane poliitika on. Kui skoor on kõrge, siis saab veebilehelt ka nõuandeid olukorra parandamiseks.

Tegemist on osaga ennetustegevusest ja korruptsioonialase teadlikkuse tõstmisest ärisektoris. 2018. aastal moodustas erasektori korruptsioon 21% kõigist korruptsioonijuhtumitest.

Altkäemaksu võetakse erinevatel tasanditel

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Lõuna-Eesti Elva linna kultuurikeskuses toimus 18. oktoobril rahvakoosolek teemal "Bürokraatia diktatuur ja korruptsioon kohalikes omavalitsustes". Üritust korraldas poliitiline organisatsioon Eesti Ühistegevuse Liit ja see oli esmakordselt laiemale üldsusele mõeldud.

Bürokraatiaga ja korruptsiooniga seotud probleemid on iseloomulikud mitte ainult kohalikele omavalitsustele, vaid ka riigiaparaadile. Riigiameteis on samuti palju korruptsioonijuhtumeid. 

Näiteks šokeerisid korruptsiooniskandaalid hiljuti Narvat. Nii peeti Viru maakohtu otsusega 2019. aasta märtsis kinni linnavolikogu juures tegutseva MTÜ "Kodulinn Narva" üks juhte ja ettevõtte Narva Vesi juhatuse liige Aleksei Voronov.

Koos temaga peeti kinni veel üks Narva linnavolikogu liige – ettevõtte Narva Vesi nõukogu esimees Vladimir Mižui. Teda kahtlustatakse altkäemaksu saamises. Kinni peeti ka kahe ehitusettevõtte omanik Sergei Berezovski ja Narva Vee veevarustusvõrkude teenindusosakonna juhataja Vitali Kanevski.

Sputnik Eesti tsiteeris veel üht Eesti Ühistegevuse Liidu juhatuse liiget, ettevõtjat ja kirjanikku Harry Raudveret, kes väitis, et Eesti võimuladvikus on tegemist "poliitilise korruptsiooniga".

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Meditsiinitudengitele valmib korruptsiooni käsitlev õppematerjal
Suur pesupäev. Korruptsioon muudab Läti paariariigiks
E-tõendite kogumine muutub tulevikus lihtsamaks
Tagid:
test, ettevõte, Eesti, korruptsioon

Peamised teemad