20:13 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
0 0

Kriisitoidu varukomplekti abil saab hakkama ka siis, kui puhast joogivett pole saada ja puudub võimalus sooja toidu valmistamiseks, väidavad eksperdid.

TALLINN, 10. dets — Sputnik. Ettevõtjad töötasid koos toiduteadlaste ja elanikkonnakaitse valdkonna ekspertidega välja kriisitoidu komplektid, mille toidupakkidel on kaheksa aasta pikkune säilivusaeg ja kõrge toiteväärtus, edatsab Pealinn.

Toiduvaru komplekti abil saab hakkama ka siis, kui puhast joogivett pole saada ja puudub võimalus sooja toidu valmistamiseks, kinnitab Kriisitoidu väljatöötamise juures olnud Toidu-ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuse (TFTAK) toiduteadlane Rain Kuldjärv.

Kriisitoidu maitseomadused ja toiteväärtus säilivad ilma säilitusaineteta 8 aastat, kuna nende toitude tootmiseks on kasutatud külmkuivatuse tehnoloogiat. Kriisitoidu komplekt sisaldab lisaks ka sooja söögi valmistamiseks Eestis toodetud innovaatilist süütepotti ja veepuhastustablette.

Eesti inimesed on seni kogenud paaripäevaseid kriise, aga pikemateks kriisideks pole suur osa elanikkonnast valmis, ütles Päästeliidu vabatahtlik päästja MTÜ Jõelähtme Elanikkonnakaitse Seltsi liige Kaupo Luur.

Lumetorm, üleujutus või pikaajaline elektrikatkestus on näited kriisidest, milleks tuleb valmis olla. Kriis tabab enamasti ootamatult ja tuleviku kriise prognoosida pole võimalik, mistõttu on kriisioludeks valmistumine eriti oluline.

"Inimesed mõistavad, et nad vajavad igaks juhuks auto- või kodukindlustust, kuid tõeliste kriiside puhul ei hoia kindlustus neid elus," sõnas Kriistoidu üks loojatest Tactical Solution OÜ juhatuse liige Sverre Puustusmaa.

 Kriisitoidu komplekti koostamisel võeti arvesse elanikkonna kaitse juhendi soovitusi, mis on leitavad kodulehel kriis.ee.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et riigiasutuste hädaolukordade valmisolekut uurinud riigikontroll avastas palju puudujääke, nii näiteks pole ka meie haiglad kriisiks valmis ja satuks elektrikatkestuse puhul hätta. Terviseameti koostatud aruande kohaselt oleks vaja investeerida 21 miljonit eurot, et tagada vältimatu abi andmine haiglates ka keeruliste tingimuste korral.

Eestis moodustati esmakordselt Regionaalhaiglas 14 tippspetsialistist koosnev kriisimeeskond, kes pakub psühholoogilist esmaabi erinevate kriisijuhtumite korral. Kriisimeeskond on saanud vastava väljaõppe psühholoogilise esmaabi osutamiseks suurõnnetuste korral ja masskannatanutega olukorras ning kolleegide abistamiseks, et ennetada posttraumaatilise stressi tekkimist töökohal.

Siseministeerium saatis kevadel inimestele e-kirja, milles kutsus varuma koju piisavas koguses toitu ja muud vajalikku, et elada üle nädalane kriis. Eesti elanikeni jõuavad ka kriisideks valmistumise käitumisjuhised.

"Kas oled mõelnud, kuidas saad hakkama, kui Eestit tabab ootamatu õnnetus või looduskatastroof? On Sul koju varutud piisavalt toitu, tikke, patareisid, ravimeid ja muud esmavajalikku, et üle elada nädalane kriis?" seisis kirjas.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Tormi tagajärjed: Lõuna-Eestis on murdunud ligi 100 000 tihumeetrit riigimetsa
Tormi tagajäerjed: murdunud puud ja liiklusmärgid
Tormi järel on elektrita veel 3500 majapidamist
Üleujutus Altais on uputanud ligi tuhat maja
Tormi tõttu on elektrita üle kümne tuhande majapidamise
Tagid:
toiduvarud, üleujutus, torm, ühiskond, toit, kriis

Peamised teemad