08:55 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Eesti uudised
lühendatud link
40

Eesti siseminister ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme kritiseeris teravalt Soome uut valitsust, mida juhib 34-aastane Sanna Marin.

TALLINN, 16. detsember — Sputnik. Sanna Marini valitsuse võimuletulekut Soomes nimetas Eesti siseministeeriumi juht ja kohalike rahvuskonservatiivide pealik Mart Helme "punaseks" revanšiks ja vasakjõudude ajalooliseks kättemaksuks lüüasaamise eest kodusõjas sada aastat tagasi.

Премьер-министр Финляндии Санна Марин
© REUTERS / KENZO TRIBOUILLARD
Sanna Marin

Nii teravat kriitikat naaberriigi juhtkonna üle, kellega Eestil on traditsiooniliselt olnud alati head suhted, lubas Helme endale raadiosaates "Räägime asjast".

Soome Riiginõukogu juhti nimetati "müüjatüdrukuks"

"See, mis praegu Soomes toimub, ajab ihukarvad püsti. Ma tuletaksin meelde Vladimir Uljanov-Lenini ütlust, et igast köögitüdrukust võib saada minister, või kuidas ta ütles. Aga nüüd me näeme, kuidas müüjatüdrukust on saanud peaminister, aga ka seda, kuidas mõnest tänavaaktivistist ja harimatust inimesest on saanud samuti valitsuse liige," teatas Eesti siseminister.

Mart Helme arvates on nüüd "mingil määral" näha, kuidas toimub "punaste ajalooline kättemaks valgetele". Punased, kes kaotasid 1918. aastal Soome kodusõja, on nüüd võimule saanud ja püüavad meeleheitlikult teha riigist Euroopa provintsi, mis nime poolest võib ju olla Suomi, kuid tegelikult saab Fukuyama ideoloogilise ajaloo lõpu filosoofia kehastuseks, selgitas ta.

Eesti siseminister kahtles selles, et Soome uus valitsus suudab seista riigi huvide eest. Tema arvates peab Soome järgmiseks peaministriks saama suurima opositsioonierakonna Põlissoomlased liider Jussi Halla-aho, kes seisab EKREga sarnastel ideoloogilistel positsioonidel.

Юсси Халла-ахо
© REUTERS / LEHTIKUVA
Jussi Halla-aho

Mart Helme on varemgi lubanud endale häälekaid väljaütlemisi, mis on provotseerinud skandaali. Juba sisse töötatud skeemi kohaselt teatab pärast seda enamasti peaminister Jüri Ratas, et Helme isiklik arvamus ei ole Eesti ametlik seisukoht.

Sanna Marin vastas kriitikale Twitteris - öeldes, et tunneb Soone üle uhkust ka seepärast, et igaühest, ka poemüüjast võib päritolust sõltumata saada sobivate omaduste korral ükskõik kes, kasvõi peaminister.

Mart Helme kommentaari pärast vabandasid Soome poole ees president Kersti Kaljulaid, kes võttis ühendust president Niinistöga ja Sotsiaaldemokraatide juht Indrek saar, kes Marinile isikliku vabanduskirja saatis.

Jüri Ratas nimetas toimunut kohatuks ja valitsuse seisukohta mitte kajastavaks.

Reformierakond lubab tavapäraselt algatada järjekordse umbusaldusprotsessi, kui Helmet tagasi astuma ei sunnita.

Soome "naiste tosin"

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 10. detsembril kiitis Soome parlament (Eduskunta) heaks Sanna Marini kandidatuuri Riiginõukogu (Valtioneuvosto) esimehe ametikohale. 34-aastane Marin ei ole mitte ainult Soome, vaid kogu maailma noorim peaminister.

Marini kabineti tulekuga hakkab Soomet esmakordselt valitsema "naiste tosin", sest kaksteist ministrikohta on täidetud naistega ning ainult seitse meestega. Ka kõigi valitsusparteide liidrid on naised.

Nii on Soome on toetanud omamoodi Põhjamaade "naistrendi". Näiteks Islandi valitsust juhib alates 2017. aastast Katrin Jakobsdottir, Taani oma alates 27. juunist Mette Frederiksen, Norra oma alates 2013. aastast Erna Solberg. Järjekord on Rootsi käes.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Siseminister lubas politseinikele stabiilsust ja palgatõusu
Tagid:
peaminister, Mart Helme, Soome, Eesti

Peamised teemad