19:29 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Eesti uudised
lühendatud link
Biolisanditega kütus (11)
0 0

Eesti kütuseturul varitseb tarbijaid nahaalne pettus, mida varjatakse juriidiliselt korrektse skeemiga. Puhta diislikütusena reklaamitav kütus sisaldab tegelikult hüdrogeenitud taimeõli.

TALLINN, 16. detsember — Sputnik. Eestisse on tekkinud tanklaketid, kes reklaamivad ja müüvad tarbijale oma diislikütust kui biolisanditest vaba, kuid tegelikult lisavad sellesse hüdrogeenitud taimeõli, kinnitab Alexela juhatuse liige Alan Vaht.

Pühapäeval, 15. detsembril, kinnitas Vaht oma blogis , et "biovabaduse" sildi all toimub tarbijate nahaalne petmine.

"Tegemist on sulaselge tarbijate eksitamisega, sest kütus sisaldab hüdrogeenitud taimeõli (HVO), mis on üks maailma levinumaid biokütuseid," märkis Vaht.

Tema sõnul sisaldab puhta diislikütusena reklaamitav kütus tegelikult HVO-d, mille arvel täidavad tanklad oma kohuseid seaduse ees.

Selline võimalus tekkis tänu Euroopa Liidus kasutatavale kaupade nomenklatuurile, mille kohaselt HVO ja diislikütus lubatakse tarbimisse täpselt sama koodiga. Lisaks puudub praegu Eestis veel tehniline võimekus määrata HVO sisaldust diislikütuses keemilise analüüsi teel.

Biovaba kütuse reklaamijad esitavad Keskkonnaametile igakuiseid biokütuse aruandeid, kus näidatakse, et biokütuse kohustus on täidetud just nimelt HVO-ga, kinnitab Vaht.

Tema arvates on selline olukord tarbijaid eksitav ning seda peab uurima Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet.

Vaht märkis, et valdav enamik Euroopas müüdavast HVO-st on toodetud palmiõlist ja selle kõrvalsaadusest PFAD. 2019. aastal tegi Euroopa Komisjon muudatuse direktiivis, mis piirab palmiõli kasutamist biokütuste tootmiseks alates 2024. aastast. Täielik keeld biodiislikütuse tootmiseks palmiõlist hakkab kehtima alates 2030. aastast.

Vastavalt Eestis kehtivatele nõuetele peab kogu tanklas müüdav kütus sisaldama teatud keskmise protsendi biolisandeid, kuid seda kohustust saab kompenseerida biometaani müügiga. Kui aga tanklaketil ei ole võimalik biometaani müüa, lisatakse bensiini ja diislikütusesse vastav kogus etanooli või biodiislit.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, on Neste Eesti hulgimüügijuhi Urmas Kuuse sõnul kütusemüüjatele teada antud, et alates uuest aastast peab biolisandite sisaldus kasvama praeguselt 6,4 protsendilt 10 protsendile.

Lugege lisaks:

Teema:
Biolisanditega kütus (11)

Samal teemal

Kellele seadus ei kehti: Eesti Kaitseväe autod biokütusele üle ei lähe
Tagid:
biokütus, diisel, Eesti

Peamised teemad