18:38 30. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Eesti uudised
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
72

Rahvusvaheline infoagentuur Rossija Segodnja peab Eesti võimude tegevust Sputnik Eesti suhtes omavoliks ja pöördub vastava märgukirjaga rahvusvaheliste organisatsioonide poole.

TALLINN, 18. detsember — Sputnik. Eesti ametivõimud ähvardavad Sputnik Eesti töötajaid kriminaalvastutusele võtmisega, kui nad enne 2020. aasta 1. jaanuari rahvusvahelise infoagentuuri (RIA) Rossija Segodnja heaks töötamist ei lõpeta. Sellest teavitas RIA Rossija Segodnja pressiteenistus.

Rõhutatakse, et RIA Rossija Segodnja peab Tallinna tegevust Sputnik Eesti suhtes meelevaldseks omavoliks ja pöördub vastava märgukirjaga ÜRO, OSCE, Euroopa Inimõiguste Kohtu ja teiste rahvusvaheliste organisatsioonide poole.

Teatatakse, et selle tegevuse põhjendusena nimetatakse Euroopa Liidu poolt 17. märtsil 2014. aastal kehtestatud sanktsioone terve rea Venemaa füüsiliste ja juriidiliste isikute vastu.

Sellega seoses teatas RIA Rossija Segodnja järgmist:

"Tahame meelde tuletada, et rahvusvaheline infoagentuur Rossija Segodnja ei ole mitte üheski Euroopa Liidu sanktsioonide nimekirjas. Me peame Eesti võimude tegevust häbematuks omavoliks ja kavatseme pöörduda niisuguste rahvusvaheliste organisatsioonide poole nagu ÜRO, OSCE, Euroopa Nõukogu, UNESCO, Euroopa Inimõiguste Kohus nõudega anda sellele viimaste aastate jooksul pretsedenditule sõnavabaduse rikkumise juhtumile asjakohane hinnang ja võtta tarvitusele meetmed oma kutsetööd tegevate ajakirjanike õiguste tagamiseks."

Avalduses on märgitud, et RIA Rossija Segodnja teeb omalt poolt kõik temast oleneva, et kaitsta Sputnik Eesti töötajaid kriminaalvastutusele võtmise eest. RIA Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski tõstatab küsimuse ajakirjanike ähvardamisest arutamiseks Venemaa presidendi Vladimir Putini juures tegutsevas inimõiguste nõukogus.

Eesti ametivõimude ennekuulmatu surveavaldus

RIA Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on juba varem rääkinud Eestis Sputnikus tööd otsinute ülekuulamistest, hirmutamistest ja pangakontode sulgemisest.

"Selleks, et me ei saaks töötada ühes Euroopa riigis, kutsuti meie töötajaid alguses pikkadele vestlustele kohalikku KGBsse, neile tuletati meelde perekondi ja küsiti, miks neil seda vaja on. See ei aidanud. Siis keelati kohalikel pankadel nendega töötada, et me ei saaks inimestele palka maksta. See ei aidanud. Me leidsime olukorrast väljapääsu," tõi Simonjan oma Telegrami-kanalis näiteid avaldatava surve kohta.

Главный редактор агентства Россия сегодня и телеканала RT Маргарита Симоньян
© РИА Новости
Meediaagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan

"Tõenäoliselt ei puutu me kusagil — isegi araabia maades ja mitmetes muudes paikades — kokku sellise totalitaarse masinavärgi tööga nagu Eestis," teatas Simonjan telekanali Rossija 1 saates.

RIA Rossija Segodnja pressiteenistuses märgitakse, et pangastruktuuride ja Sputnik Eesti lepinguosaliste survestamise algatajaks on Politsei- ja Piirivalveameti rahapesu andmebüroo (RAB).

Tänavu 12. detsembril juhtis Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova OSCE ja teiste asjaomaste rahvusvaheliste struktuuride tähelepanu infoagentuuri Sputnik avalikule tagakiusamisele Eestis.

Zahharova sõnul on Eestis kujunenud Venemaa teabeagentuuri Sputnik kohaliku büroo suhtes kriitiline olukord. "Sellele avaldatakse Eesti võimude poolt ennekuulmatut haldussurvet," teatas Zahharova.

"Eesti ametivõimud on innukalt liitunud Baltimaade üldise meedia diskrimineerimise kampaaniaga eeskätt Venemaaga seotud meedia puhul," teatas ta. Nagu Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja märkis, on üllatav, et seesugust meedia ahistamist praktiseeritakse riikides, kes peavad ennast euroopaliku demokraatia kandjateks.

Hukkamõistva sõnavõtuga Eesti ametivõimude tegevuse suhtes esines ka Venemaa Föderatsiooni suursaadik Eestis Aleksandr Petrov.

"Eesti olevat maailma riikide sõnavabaduse edetabeli tipus (11. kohal — Toim.) ja seda tuletatakse siin sageli ja uhkusega meelde. Kuid, nagu on näidanud jaht Sputnikule, on need uhked näitajad üsna kaugel kurvast tegelikkusest: vastumeelseid meediaväljaandeid, kes lubavad endale ametlikest erinevaid seisukohti, laimatakse ja kiusatakse taga külma sõja halvimate traditsioonide vaimus," ütles suursaadik.

Agentuurile Sputnik peetakse Eestis avalikku klaperjahti, tema töötajaid hirmutatakse ja pangakontosid suletakse. Ja seda Euroopa riigis, kes deklareerib ustavust sõnavabadusele, märkis intervjuus Sputnik Eestile Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, lisandusid Sputniku Eesti toimetuse ajakirjanike pidevale otsesele survele katsed kogu meediagrupi ja tema lepingupartnerite finantstegevust segada.

Lugege lisaks: 

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
Tagid:
ähvardus, Venemaa, Eesti, Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti

Peamised teemad