13:06 26. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Eesti uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
0 0

Eesti peaminister Jüri Ratas kommenteeris veebi kaudu reaalajas vahendatud pressikonverentsil küsimust tema võimalikust kohtumisest Venemaa peaministri Dmitri Medvedeviga. Sputnik Eesti küsimus aga jäi jälle vastuseta.

TALLINN, 19. detsember — Sputnik. Eesti peaministri järjekorras teine veebipõhine pressikonverents kestis esimesest poole tunni võrra kauem. Pressikonverentsil vastas valitsusjuht paljudele erinevatele küsimustele, kuid Sputnik Eestilt laekunud küsimus jäeti juba tavapäraselt tähelepanuta.

Peaministrile esitatud küsimuste seas oli ka see, mis puudutas tema võimalikku kohtumist Venemaa kolleegi Dmitri Medvedeviga. Oma kommentaaris Facebookis edastatud otseülekande ajal meenutas Ratas Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi aprillikuist kohtumist Venemaa riigipea Vladimir Putiniga ning välisminister Urmas Reinsalu hiljutist otsust oma Venemaa kolleeg Sergei Lavrov Eestisse külla kutsuda.

Ratase sõnul on selge, et Eesti seisab oma liitlastega ühtses väärtusruumis, kuid kahe naaberriigi vahelist dialoogi, isegi kui esineb teatavaid erimeelsusi, ta igatahes toetab.

Ei Eesti ega Vene osapool ole initsiatiivi kahe peaministri kohtumiseks senimaani ilmutanud. Sellegipoolest ei välista Ratas Medvedeviga kohtumise võimalust iseenesest.

Peaminister vastas pressikonverentsil ka Rail Baltcut puudutavatele küsimustele. Ta pühendas palju aega kodanike murele raudteetaristu rajamise mõjust looduskeskkonnale, unustamata seejuures taas kord kirjeldada selle projekti elluviimise kasutegureid.

Pressikonverentsil puudutati ka selliseid teemasid nagu muudatused hariduse valdkonnas, pürgimus kliimaneutraalsuse saavutamisele ja selle mõju põlevkivitööstusele, hiljutine skandaal seoses välisminister Mart Helme ütlustega Soome peaministri kohta ja paljusid teisi küsimusi.

Pressikonverentsil esitamiseks oli valmis ka Sputnik Eesti küsimus, mis jäi aga jälle vastuseta. See puudutas päevakajalist sõnavabaduse teemat ja katseid seda vabadust piirata*. Küsimus kõlanuks nii:

"Nagu teada, avaldatakse teabeagentuurile Sputnik Eesti viimasel ajal pankade ja riigi poolt tohutut majanduslikku ja poliitilist survet – töötajatelt on võetud võimalus palka saada, maksuülekanded on külmutatud, üürileandja sunniti toimetusega sõlmitud rendilepingu lõpetama, rahapesu andmebüroo on saatnud töötajatele tähitud kirjad, kus kutsutakse töölepingud infoagentuuriga Rossija Segodnja üles ütlema. Mil määral need sammud Teie hinnangul vastavad sõna- ja meediavabaduse põhimõtetele, millest kinnipidamist Eesti igasugustel rahvusvahelistel platvormidel deklareerib?"

Снимок с экрана с вопросами Юри Ратасу
© Sputnik /
Peaminister vastas otse-eetris elanike esitatud küsimustele

Nagu Sputnik Eesti on juba teatanud, toimus Ratase eelmine ja ühtlasi esimene pressikonverents Facebookis tänavu oktoobris, mis näitas, et Ratas ei suutnud või ei tahtnud kaugeltki mitte kõigile Eesti elanike teravatele küsimustele vastata. Liiatigi kestis see pressikonverents alla poole tunni.

Tookord jättis peaminister samuti talle portaali Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva poolt esitatud küsimused tähelepanuta. Küsimused olid järgmised:

"1. Millal Te tühistate Eesti ametnikele seatud keelu suhelda Venemaale kuuluva meediakanaliga Sputnik Eesti ja võimaldate talle juurdepääsu ametlikule teabele? 2. Milliseid samme astub Eesti valitsus Euroopa Liidult põlevkivielektrijaamade sulgemise eest hüvitise saamiseks?"

*Rahvusvahelise infoaagentuuri Rossija Segodnja pressiteenistus on juba teatanud, et võimuasutused ähvardavad Sputnik Eesti töötajaid kriminaalvastutusele võtmisega, kui nad 2012. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku. RIA Rossija Segodnja nimetas Eesti võimude tegevust Sputnik Eesti suhtes omavoliks ja lubas saata vastava avalduse ÜRO-le, OSCE-le, Euroopa Inimõiguste Kohtule ja teistele rahvusvahelistele organisatsioonidele.

Lugege lisaks: 

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
pressikonverents, sõnavabadus, Facebook, ühiskond, Jüri Ratas

Peamised teemad