21:33 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
21

Riigireetmises ja spionaažis Venemaa kasuks süüdi mõistetud 72-aastane Herman Simm sai enneaegselt vabaks.

TALLINN, 24. detsember — Sputnik. Esmaspäeval, 23. detsembril, vabanes riigireetmises ja spionaažis Venemaa kasuks süüdi mõistetud 72-aastane Herman Simm enneaegselt Tartu vanglast, kus ta oli karistust kandnud.

Katseaeg, mille jooksul peab Simm täitma kriminaalhooldusametnike nõudeid, kestab 18. märtsini 2021, teatab ERR.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, andis Tartu Maakohus 5. detsembril korralduse vabastada enneaegselt vanglast Herman Simm, kellele oli 2009. aastal mõistetud 12,5 aastat vangistust spionaaži eest Venemaa kasuks. Kohus põhjendas vabastamisotsust muuhulgas väikese tõenäosusega, et Simm paneb vabaduses viibides toime uue kuriteo. Arvesse võeti ka see, et süüdimõistetu kahetses oma tegu ja käitus kinnipidamiskohtades eeskujulikult.

Välisminister Urmas Reinsalu nimetas kohtu otsust vabastada riigireetmises süüdi mõistetud Herman Simm ennetähtaegselt vanglast arusaamatuks.

"Herman Simmi ennetähtaegne vabastamine on minu jaoks arusaamatu, olgugi et kohtul selleks seaduse järgi on pärast kaalumist voli ja kohus on seda põhjendanud, teatas minister.

Reinsalu arvates oli Simm kuriteo toime pannud raskendavatel asjaoludel, sest tema teenistuskohustuste hulka oli kuulunud just nimelt salajase teabe kaitse. Veelgi enam, nagu kinnitab Reinsalu, reetur seadis oma tegevusega ohtu "tuhanded Eesti inimeste ja liitlaste elud".

Välisminister teatas ka, et pärast Simmi tegude paljastamist on Eesti riik kulutanud julgeolekunõuete muutmisele 20 miljonit eurot.

Kapo andmetel on Herman Simm andnud Venemaa välisluureteenistusele (SVR) 13 aasta jooksul üle kolme tuhande Eesti riigiasutuste dokumendi.

Harju Maakohus mõistis Herman Simmi süüdi spionaažis Venemaa kasuks. Talle mõisteti 12,5 aastat vangistust ja ligi 1,4 miljoni euro suurune rahaline karistus.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Ainuüksi Brüsselis on 250 Hiina spiooni
Tagid:
Herman Simm, spioon, Eesti

Peamised teemad