17:08 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Eesti uudised
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
21

"Halvaks paralleeliks" nimetas Eesti eurosaadik Yana Toom seda, et peaaegu samal ajal hakkasid Eesti võimud Sputnik Eesti toimetust survestama ja europarlament võttis vastu resolutsiooni "välisagentide" kohta.

TALLINN, 23. detsember — Sputnik. Eesti võimude poliitika Sputnik Eesti ajakirjanike suhtes on Venemaasse suhtumise ülekandmine agentuurile, mingit alust käitumise järsuks muutmiseks pole olnud.

Sellest teatas Euroopa Parlamendi Eesti saadik Yana Toom RIA Novostile Sputniku Eesti toimetuse ümber kujunenud olukorda kommenteerides. Ta lisas, et politsei esindajate argumendid ei tundu talle objektiivsetena.

"Ma lugesin neid kirju (milles ähvardati toimetuse töötajaid — toim). Nendes olevad argumendid on laest võetud," on ta kindel.

Toom tõmbas paralleeli Sputnik Eesti toimetuse survestamise ja europarlamendis tänavu 19. detsembril vastu võetud Venemaa-teemalise resolutsiooni vahel:

"Ma näen siin väga halba paralleeli sellega, et neljapäeval võttis europarlament vastu resolutsiooni, mis mõistis hukka Venemaa seaduse välisagentide kohta. Kõik see näeb välja nagu mingi koordineeritud kampaania ning see teeb alati valvsaks. Ma arvan, et meie politseil polnud aimugi, et selline resolutsioon on ettevalmistamisel. Kuid ma ei usu eriti kokkusattumustesse. Mulle näib, et see on pealetung mitmel rindel."

Ta lisas, et ei saa aru, miks Eesti õiguskaitseorganid on muutunud järsku aktiivseks toimetuse suhtes, mis eksisteerib alates 2016. aastast:

"Ma ei saa aru, mis on kogu selle olukorra valla päästnud, sest midagi pole ju muutunud. Sputnik on töötanud mitu aastat. Neid pole antud Eestis kohtusse, nende peale pole kaevatud Pressinõukogule. Neid pole kunagi tabatud tegemast midagi halvasti ja valesti. Suhtumine Venemaasse on lihtsalt üle kantud Sputnikule. Ma arvan, et asi on selles."

Toom märkis, et praegu on aeg, millal valmistutakse pühadeks — jõuludeks ja aastavahetuseks: "Kõik on väga hästi ajastatud, sest kümmekond päeva ei liiguta keegi lillegi." Mida agentuuri töötajad peavad praegu tegema, on esialgu selgusetu, selle kallal töötavad juristid, lisas ta.

Oktoobri lõpus külmutasid rahvusvaheliste panganduskontsernide Eesti tütarettevõtted palkade, maksude ja Sputnik Eesti toimetuse ruumide rendimaksete ülekanded.

Detsembris said Sputnik Eesti töötajad Politsei- ja Piirivalveametilt otsese ähvarduse, et kui nad enne 1. jaanuari 2020 ei katkesta töösuhet selle organisatsiooniga, algatatakse nende vastu kriminaalasi.

Oma tegevust on Eesti võimud seni põhjendanud sanktsioonidega, mis EL on kehtestanud 2014. aasta märtsis Ukraina sündmuste taustal mitmete Venemaa füüsiliste ja juriidiliste isikute, eriti rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi vastu.

Rahapesu andmebüroo ei ole kuidagi kommenteerinud fakti, et Rossija Segodnjat ei ole üheski olemasolevas sanktsiooninimekirjas, ja seda, et agentuur kujutab endast Venemaa riigiettevõtet, kelle varad ei kuulu Dmitri Kisseljovile.

Lõpuks ei põhjenda büroo kuidagi oma otsust saata kirjad Sputnik Eesti töötajatele just nüüd, kuigi sanktsioonid Kisseljovi suhtes kehtivad juba 2014. aastast.

Lugege lisaks:

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tagid:
sõnavabadus, Eesti, Yana Toom, Sputnik Eesti

Peamised teemad