13:33 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
01

Eesti välisminister Urmas Reinsalu kommenteeris Venemaa Föderatsiooninõukogu spiikri Valentina Matvijenko avaldust Eesti võimude surveavalduste kohta Sputnik Eestile.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik.Eesti Vabariik ei allu ühegi välisriigi survele küsimuses, mis puudutab erapooletut seaduste kohaldamist Eesti Vabariigi territooriumil, teatas minister Urmas Reinsalu Facebookis.

"Sputniku küsimuses rakendavad Eesti ametiasutused vastavalt Eesti õiguskorrale Euroopa Liidu sanktsioonipoliitikat, mis on muuhulgas kehtestatud rea Vene Föderatsiooni kodanike suhtes, kes on toetanud agressiooni Ukraina vastu, sellest johtuvalt ka sanktsioonide puutumus Sputnikusse," seisab välisministri postituses.

Sputnik Eesti kirjutas neljapäeval, et Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

"Ma tahaksin loota, et Eestil on ikkagi olemas teatav suveräänsus ja sellised Sputnikut puudutavad avaldused langesid lihtsalt kokku Suurbritannia peaministri Boris Johnsoni visiidiga Eestisse," üles Matvijenko.

Spiikri sõnul jätavad kõnealused sammud Sputnik Eesti suhtes kahtlemata oma negatiivse jälje Venemaa ja Eesti vahelistesse suhetesse.

"Me loodame väga, et Eesti siiski peatab selle ennekuulmatu seadusevastase kampaania ja muudab meelt. Vastasel juhul rakendame me tingimata adekvaatseid vastumeetmeid, mis osutuvad küllalt karmideks, sest niisuguste sammudega, massiteabekanalite ahistamisega leppida oleks lihtsalt lubamatu. Need meetmed osutuvad kindlasti küllalt tundlikeks," rõhutas Matvijenko.

Võimude surveavaldus Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi ennenägematu surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Hiljem saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Venemaa riigipea Vladimir Putin on Sputnik Eesti olukorda kommenteerides teatanud, et Venemaa võimud teevad kõik selleks, et toetada Sputniku tööd teistes riikides.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Sel nädalal sai selgeks, et Eesti võimud avaldavad Sputnik Eesti töötajatele survet Briti kuraatorite korraldusel. Sellest teatas kõrgelseisev allikas Moskvast neljapäeval, 26. detsembril. Venemaa, kinnitas ta, ei jäta Briti poole tegevusele vastamata.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kutsus kõiki, kes pole jäänud ükskõikseks Eesti võimude surveavalduste suhtes Sputniku kohalikule agentuurile ühisrindena üles astuma. Oma pressikonverentsi viis ta läbi Sputniku logoga vestis, väljendades sedasi solidaarsust toimetusega.

Telekanali Rossija-24 ajakirjanikud esitasid Eesti võimudele üleskutse jätta kohaliku Sputniku toimetuse survestamine. Oma pöördumise Eesti võimude poole tegid nad vene ja eesti keeles: "Руки прочь от Sputnik. Käed eemale Sputnikust!"

Lugege lisaks: 

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tagid:
sõnavabadus, poliitika, Sputnik Eesti, Venemaa, Eesti, Urmas Reinsalu, Valentina Matvijenko

Peamised teemad