12:29 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Eesti uudised
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
10

Venemaa Föderatsiooni presidendi juures asuva inimõiguste nõukogu juht Valeri Fadejev palus Eesti ombudsmanil — õiguskantsler Ülle Madisel — võtta Sputnik Eesti ümber tekkinud olukord isikliku kontrolli alla.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. Venemaa inimõiguste nõukogu juht Valeri Fadejev saatis õiguskantsler Ülle Madisele üleskutse mitte lubada rikkuda Sputnik Eesti töötajate õigusi, keda võimud ähvardavad kriminaalvastutusega, kui nad ei lõpeta töölepinguid Venemaa teabeagentuuriga, teatab RIA Novosti.

Канцлер права Юлле Мадизе  в Рийгикогу
© Riigikogu / Erik Peinar
Õiguskantsler Ülle Madise

"Palume teid, austatud proua kantsler, võtta olukord isikliku kontrolli alla ja juhtida Eesti Vabariigi pädevate asutuste tähelepanu meedia esindajate igasuguse survestamise lubamatusele, samuti vajadusele järgida kõrvalekaldumatult Euroopa norme, mis puudutavad ajakirjandusvabaduse ja ajakirjanike õiguste tagamist," seisab pöördumises.

Fadejev rõhutas, et rahvusvaheline teabeagentuur Rossija Segodnja ei ole üheski sanktsiooninimekirjas ja Sputnik Eesti ajakirjanikud ei ole rikkunud vabariigi seadusi.

Inimõiguste nõukogu juht tuletas meelde, et Eesti on Euroopa Nõukogu liikmena kohustunud täitma Euroopa meediavabaduse harta ja inimõiguste konventsiooni sätteid, milles on näidatud, et võimud on kohustatud andma teavet avalikku huvi pakkuvates küsimustes ja massiteabevahendid on kohustatud edastama teavet riigiasjade kohta.

"Selles mõttes teeb agentuuri Sputnik Eesti ajakirjanike pretsedenditu survestamine meile erilist muret," seisab pöördumises.

2019. aasta sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Hiljem saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sel nädalal sai selgeks, et Eesti võimud avaldavad Sputnik Eesti töötajatele survet Briti kuraatorite korraldusel. Sellest teatas kõrgelseisev allikas Moskvast neljapäeval, 26. detsembril. Venemaa, kinnitas ta, ei jäta Briti poole tegevusele vastamata.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Venemaa riigipea Vladimir Putin on Sputnik Eesti olukorda kommenteerides teatanud, et Venemaa võimud teevad kõik selleks, et toetada Sputniku tööd teistes riikides.

Lugege lisaks:

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tagid:
sanktsioonid, poliitik, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Venemaa, Ülle Madise

Peamised teemad