16:16 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Eesti uudised
lühendatud link
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)
22

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva teatas RIA Rossija Segodnja nimel Eesti politseile adresseeritud avalduse, milles osutatakse vajadusele toimetuse kriminaalvastutusele võtmise otsus uuesti läbi vaadata.

Sanktsioonide läbivaatamise poolt, nagu pöördumises kirjas, viidatakse asjaolule, et vaatamata Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi suhtes kohaldatavatele EL sanktsioonidele, ei kuulu meediakontsern Euroopa Liidu sanktsioonide nimekirja.

Pealegi on isegi Eesti seadusandluses kirjas, et sanktsioone saab kohaldada ainult nende juriidiliste isikute ja üksikisikute suhtes, keda sanktsioonide nimekirjas otseselt mainitud on.

Seoses Rossija Segodnjaga tähendab see meediumigrupi suhtes sanktsioonide rakendamise põhjendatust vaid juhul, kui on tõestatud, et organisatsiooni vahendid kas kuuluvad temale või kontrollib Dmitri Kisseljov neid volitatud isikuna.

On fakt, et Rossija Segodnja rahalised vahendid ja ressursid ei kuulu Kisseljovile — kogu agentuuri vara, tulud ja kasum on riiklik omand.

Samuti rõhutatakse dokumendis, et peadirektori nimetab ametisse Venemaa president. Lisaks vajab põhiküsimuste lahendamine Föderaalse Pressi- ja Massikommunikatsiooni Agentuuri kooskõlastust või otsest heakskiitu.

"Eelnevale tuginedes... palub allakirjutanu RAB-il (Eesti Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebürool) kontrollida Rossija Segodnjale sanktsioonide kohaldamise aluseid," seisab avalduses.

Muu hulgas on dokumendis selgitatud, et kirju, mida rahapesu andmebüroo Sputnik Eesti töötajatele saatis, võib tõlgendada nõudena lõpetada Rossija Segodnjaga sõlmitud töölepingud. "Vastavat kohustust ei ole aga üheski õigusaktis ette nähtud," seisab hagiavalduses.

Agentuuri õigusnõustaja sõnul oodatakse Politsei- ja Piirivalveameti korralduses sellekohase otsuse vastuvõtmist 30 päeva jooksul. Pärast seda on võimalik kohtule veel 30 päeva jooksul kaebus esitada, kui selline vajadus ilmneb.

Samas leidis advokaat, et lahenduse väljavaateid on keeruline hinnata, selgitades, et Eestis puudub niisuguste juhtumite kohtupraktika, "see on eriline, keeruline juhtum".

Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Hiljem saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Venemaa riigipea Vladimir Putin on Sputnik Eesti olukorda kommenteerides teatanud, et Venemaa võimud teevad kõik selleks, et toetada Sputniku tööd teistes riikides.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Sel nädalal sai selgeks, et Eesti võimud avaldavad Sputnik Eesti töötajatele survet Briti kuraatorite korraldusel. Sellest teatas kõrgelseisev allikas Moskvast. Venemaa, kinnitas ta, ei jäta Briti poole tegevusele vastamata.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kutsus kõiki, kes pole jäänud ükskõikseks Eesti võimude surveavalduste suhtes Sputniku kohalikule agentuurile ühisrindena üles astuma. Oma pressikonverentsi viis ta läbi Sputniku logoga vestis, väljendades sedasi solidaarsust toimetusega.

Telekanali Rossija-24 ajakirjanikud esitasid Eesti võimudele üleskutse jätta kohaliku Sputniku toimetuse survestamine. Oma pöördumise Eesti võimude poole tegid nad vene ja eesti keeles: "Руки прочь от Sputnik. Käed eemale Sputnikust!"

Lugege lisaks: 

Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega (56)

Samal teemal

Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Tagid:
poliitika, sanktsioonid, sõnavabadus, RIA Rossija Segodnja, PPA, Sputnik Eesti, Elena Cherysheva

Peamised teemad