00:33 02. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Eesti uudised
lühendatud link
10

Eesti valitsuse liikmed ja president Kersti Kaljulaid ei leidnud tänavuse piduliku kohtumise jaoks kõigile osapooltele sobivat aega, rikkudes seeläbi Lennart Meri ajal alguse saanud traditsiooni.

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Pärast seda, kui sai teatavaks, et peaminister Jüri Ratas ei osale vastupidiselt traditsioonidele presidendi vastuvõtul, ei suutnud valitsuse liikmed ja president leida aega ka ühiseks pidulikuks õhtusöögiks, rikkudes sellega veel üht pikka traditsiooni.

President Kersti Kaljulaid tegi ettepaneku ministritega Kadriorus kohtumiseks möödunud nädala neljapäeval või reedel, kuid kuna valitsus nendes kuupäevades kokkuleppele ei jõudnud, kohtumist ei toimunud. Valitsuse pressiteenistus kinnitas ERR-ile, et Stenbocki maja ja riigipea ei suutnud koosviibimise jaoks sobivat kuupäeva kooskõlastada.

Tegu oli pikaajalise traditsiooniga, mis sai alguse Lennart Meri presidendiajal (1992 kuni 2001). Tava ei oldud seni kordagi rikutud. Veidi varem muutis peaminister Jüri Ratas ka teist traditsiooni, öeldes, et ta ei lähe iseseisvuspäeval presidendi vastuvõtule, kuna kavatseb koos perega puhata.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, muutus Stenbocki maja ja Kadrioru vaheliste suhete kriis ilmseks 2019. aasta suvel. Siis nimetas president Kaljulaid sisuliselt Ratase valitsust "ohuks rahvuslikule julgeolekule".

Intervjuus Ameerika ajakirjanikule jagas riigipea oma tundeid Eestit valitseva kolmepoolse koalitsiooni ühe liikme kohta, andes Konservatiivse Rahvaerakonna ministritele isikliku hinnangu. EKRE vastus ei lasknud end kaua oodata – presidenti süüdistati vaenu õhutamises ja teda kutsuti üles tagasi astuma.

Olukorda meenutades ja aasta tulemusi kokku võttes ütles Jüri Ratas, et "miski ei ohusta Eesti riiklikku julgeolekut ega põhiseaduslikku korda". Tema sõnul praegune valitsus mitte ei nõrgesta, vaid tugevdab nende aluseid.

"Mul on väga kahju, et Eesti presidendil on kujunenud selline arvamus, aga see on tema õigus. Isiklikult ei arva, et Stenbocki maja ja Kadrioru vahelt oleks must kass läbi jooksnud. On väga tähtis pidada dialoogi ja ma austan meie riigi presidenti.," selgitas Ratas.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla
Arvamus: Putini ja Kaljulaidi kohtumise pikkus oli üllatav
Savisaar Kaljulaidi EKRE-kriitikast: president ei saa vaid ühele kaardile panustada
Simonjan kutsus Kaljulaidi üles mitte lubama Sputnik Eesti töötajaid vahistada
Tagid:
Lennart Meri, traditsioon, poliitika, valitsus, Kersti Kaljulaid

Peamised teemad