22:00 29. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
Sõja portreed (23)
117 0 0

Eesti Sputnik jätkab eriprojekti „Sõja portreed” raames mälestuste avaldamist inimestest, kes võtsid osa Teisest maailmasõjast või olid selle tunnistajad.

TALLINN, 20. aprill — Sputnik. Narva veteranide liidu juhi Vassili Korzanovi perekonnaalbumis on vaid üks foto sõja-aastatest — talvine ülesvõte reamehest, pildistatud Uljanovski oblastis, kus 1943. aasta sügisel mobiliseeritud 17-aastane Brjanski kutt tegi läbi snaiprite koolituse.

Василий Афанасьевич Корзанов.
© Фото : из личного архива семьи
Reamees Vassili Korzanov, talv 1943-1944.

Veteranist jutustab narvalane Leonid Jaroslavtsev, kes omal ajal töötas piirilinna erinevate ajalehtede toimetustes ja osutas oma loomingus erilist tähelepanu lugudele rindemeestest.

Vassili Korzanov läbis rindetee Pihkva oblastist Berliinini ja osales 1945. aasta kevadel tormijooksus Riigipäevahoonele. Lahinguristsed sai ta 1944. aastal Velikije Luki all, kus pidasid võitlust II Balti rinde väeüksused. Lahingus Berliini pärast osales aga seersant Vassili Korzanov 380. jalaväepolgu võitlejana I Valgevene rinde koosseisus.

„Kergeid võite ei ole olemas," ütleb sõjaveteran, meenutades oma lahinguristseid suures verevalamises Pihkva all 1944. aasta kevadel. Just seal pidi reamees Korzanov omal nahal veenduma, kui raske on sõduri töö. Kuude kaupa võisid käia tulised lahingud kõrgendike pärast, mida peeti sakslaste kaitses vallutamatuteks tugipunktideks. Kuid sõjameeste mehisus sai nendest tõketest jagu.

Василий Афанасьевич Корзанов.
© Фото : из личного архива семьи
Kordusõppustel 1959. aastal.

Veterani rindeteest kõnelevad tema autasud — I järgu Isamaasõja orden, medalid „Vapruse eest", „Varssavi vabastamise eest", „Berliini vallutamise eest"… Kunagi ammu armastasid oma kangelaslikult isalt tema autasude lugusid välja pinnida Vassili Korzanovi poeg ja tütar, hiljem hakkasid nende vastu huvi tundma kolm lapselast, nüüd aga kuulavad veterani suure huviga neljanda põlvkonna järeltulijad.

Narvas 2011. aastal välja antud raamatus Narva rindemeestest „Teed, mis valisid meid…" on avaldatud Vassili Korzanovi mälestused lahingutest Berliinis 1945. aastal. „Mida ma võiks meenutada tormijooksust Riigipäevahoonele? Seda, et sakslased panid kangekaelselt vastu, võideldes iga toa ja keldrisopi pärast. Nagu ma hiljem teada sain, oli Riigipäevahoones kokku ligi 500 tuba. Igaüks neist tuli võtta võitlusega. Hoone ise lõõmas samal ajal leekides: põlesid siseseinte puitpaneelid, pakettpõrandad, mööbel…" Hiiglasliku hoone tormijooksuga vallutamine nõudis meie vägedelt kallist hinda. Oluline osa 380. polgust jäi sinna lamama. Peagi kirjutati alla Saksamaa tingimusteta kapituleerumise aktile, võitu aga tähistas Korzanovi polk piduliku miitinguga, kus selle väeosa veteranide nimel esines Vassili Afanasjevitš, kes oli siis alles 19-aastane.

Narvasse tuli Korzanov elama 1952. aastal. Töötas erinevates ametites Kreenholmi manufaktuuri varustusosakonnas ja puuvillalaos. Käesoleval ajal tegeleb ta endiselt aktiivselt ühiskondliku tööga — juhib Narva linna sõjaveteranide liitu. Praegu on selles organisatsioonis 64 kunagist rindevõitlejat ja 33 tagalatöötajat.

Василий Афанасьевич Корзанов.
© Фото : из личного архива семьи
Vassili Korzanov (paremal) veteranidega 9. mail 1986. a.

Mis tahes raskustesse sattunud veteranide kodukülastused, abistamine passide ja tõendite vormistamisel, sponsorite otsimine vanuritele materiaalse abi osutamiseks — selline on veteranide liidu juhi ja tema abiliste hooleks võetud tegevuste ring selles organisatsioonis.

Василий Афанасьевич Корзанов.
© Фото : из личного архива семьи
Üks artikleid veteran Leonid Jaroslavtsevist ajalehes „Tekstilštšik Krengolma” 1990. aastast, mida Vassili Korzanov oma arhiivis hoolega säilitab. V. Korzanov on ülemisel fotol paremalt teine.

Ja muidugi ettevalmistused Vassili Korzanovi ja tema võitluskaaslaste jaoks tähtsaimaks pühaks — 9. maiks. Seegi on tähelepanu keskmes. Sellel suurpäeval õnnitlevad sugulased ja rindemehed teda veel ka…sünnipäeva puhul!


 

Teema:
Sõja portreed (23)

Peamised teemad