21:45 31. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0956
  • RUB85.9486
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
Sõja portreed (23)
4220

Eesti Sputnik jätkab eriprojekti „Sõja portreed” raames mälestuste avaldamist inimestest, kes võtsid osa Teisest maailmasõjast või olid selle tunnistajad.

TALLINN, 27. aprill — Sputnik. Iga aastaga jääb sõjasündmuste elavaid tunnistajaid aina vähemaks. Igal aastal viib aeg endaga kaasa neid, kellele võlgneme tänu selle eest, et oleme praegu elus.

Oma vanaisast kirjutas meile Jevgeni Denissov.

Minu emapoolne vanaisa Nikolai Gutovski, sündinud 2. mail 1913. aastal, kutsuti aega teenima Berdytšivi linnast Sevastoopoli laevastikku 1931. aastal. Teenistust algustas ta ristlejal „Punane Abhaasia". Pärast kohustusliku väeteenistuse lõppu jäi ta üleajateenijaks ja sõja puhkedes oli ta auastmelt vanemohvitser torpeedokaatril. Ta tegi läbi kogu sõja algusest lõpuni.

Николай Григорьевич Гутовский.
© Фото : из личного архива семьи
Nikolai Gutovski.

Minu vanaisa panust võidu saavutamisse on tunnustatud mitmete autasudega. Lisaks medalitele autasustati teda Punatähe ordeniga, kuid tuleb märkida, et sel ajal oli punalaevastiku reakoosseisus Punatähe ordeni saamine vägagi haruldane saavutus (isegi Tvardovski Tjorkin, nagu mäletate, ütles: „Ütlen otse: milleks mulle orden? Mulle kõlbab medal ka.")

Николай Григорьевич Гутовский.
© Фото : из личного архива семьи
Nikolai Gutovski.

Oma esimese ordeni sai mu vanaisa 1942. aastal Sevastoopoli lahe faarvaatri sakslaste uusimatest magnetmiinidest demineerimise eest (nende sündmuste põhjal vändati 1979. aastal Odessa filmistuudios mängufilm „Allegro tulega"), tema oli üks neist vähestest, kes suutsid üliraskelt haavatuna kaldale pääseda. Teise ordeni sai ta 1943. aastal tugipunkti vallutamise eest Novorossiiski all (mis hiljem nimetati „Väikeseks maaks") merejalaväe koosseisus.

Николай Григорьевич Гутовский.
© Фото : из личного архива семьи
Nikolai Gutovski.

Nagu paljud päriselt sõdinud inimesed, ei armastanud mu vanaisa sõjast jutustada, kuid uskus kindlalt sellesse, et midagi sarnast me enam kunagi ei näe.

Ta suri 1984. aasta juunis ja on maetud kangelaslinna Sevastoopoli kalmistule.


 

Teema:
Sõja portreed (23)

Peamised teemad