01:30 29. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
Sõja portreed (23)
7510

Eesti Sputnik jätkab eriprojekti „Sõja portreed” raames mälestuste avaldamist inimestest, kes võtsid osa Teisest maailmasõjast või olid selle tunnistajad.

TALLINN, 2. mai — Sputnik. Iga aastaga jääb sõjasündmuste elavaid tunnistajaid aina vähemaks. Igal aastal viib aeg endaga kaasa neid, kellele võlgneme tänu selle eest, et oleme praegu elus.

Oma vanaisa Nikolai Tšerõševi saatusest rääkis Jelena Tšerõševa.

Minu vanavanaisa Vassili Sergejevitš Tšerõševi peres oli seitse last: viis venda — Ivan, Nikolai, Pjotr, Aleksei, Boriss ja kaks õde — Lidia ja Veera. Neljakümnendal aastal suri perekonnapea Vassili Tšerõšev. Ja tema naisel Afimja Nikititšnal tuli siis kogu majapidamisega üksi hakkama saada. Algas Suur Isamaasõda. Kogu perekond töötas tagalas, välja arvatud Nikolai. Tema saatusest, mis oli meie perekonnas ebatavaline, küll aga tüüpiline tema põlvkonna inimeste seas, nüüd räägingi.

Nikolai sündis 1924. aastal. Ta oli peres teine laps. Pikk, laiaõlgne, kena brünett. Koolis õppis hästi, armastas joonistada, kirjutas luuletusi kohalikku ajalehte. Räägitakse, et ta oli ka koerustükkides eestvedaja ja paras huligaan. Küllap seetõttu oli tal eakaaslaste seas ka tohutu autoriteet. Egas ilmaaegu kutsutud teda külas „Isakeseks". Pärast üheksanda klassi lõpetamist sõitis ta Mervi linna töömehena raha teenima.

Черышев Николай Васильевич (довоенная фотография).
© Фото : из личного архива семьи
Nikolai Tšerõšev (sõjaeelne ülesvõte).

Kui algas sõda, läks ta tööle riigikaitselisse numbritehasesse. Sellega oli tal vabastus sõjaväest — ta ei pidanud rindele minema, kuid huligaanist „Isakest" tõmbas eesliinile: tagalas kükitada ei olnud talle sugugi meeltmööda. Seega läheb Nikolai 1942. aastal vabatahtlikuna Punaarmeesse ja rindele.

Tema kirju ei ole säilinud, seetõttu on raske öelda, millises väeosas ja millisel rindel ta sõdis. 1945. aasta kevadel aga said Afimja Nikititšna ja vanem õde Lidia surmateate, millest ei selgunud, kuidas, kus ja millal ta hukkus.

Neljakümne viienda aasta mais saabus sõjast tagasi naaber, kes pereema lootuseks ja maharahustamiseks, et Nikolaid enam ei oodataks, rääkis, et nägi oma silmaga Nikolai hukkumist. Et justkui oleks Nikolai lamanud vaenlast tulistades kaevikus, kuni kaevikusse kukkus granaat. Pärast seda uskus perekond 36 aastat, et nii oligi…

Отступление немцев в Венгрии.
© Фото : из личного архива семьи
Sakslaste taganemine Ungarist.

Siis aga, 1981. aasta mais saabus kiri, kus eruohvitser Leonid Petrovitš Fotin, kes elas tol ajal Krasnodari linnas, teatas, et juba neljakümne viiendast aastast peale otsib ta kedagi Nikolai Vassiljevitš Tšerõševi sugulastest. Et Nikolai Tšerõšev hukkus kangelaslikult tema silme all Ungari vabastamisel, Balatoni järve lähedal. Lahing Balatoni ääres jäi Saksa vägedele viimaseks suureks vastupealetungiks Teises maailmasõjas.

Отражение контрнаступления немецких войск в районе озера Балатон.
© Фото : из личного архива семьи
Kajastus Saksa vägede vastupealetungist Balatoni järve ääres.

Niisiis, Fotini sõnade kohaselt oli Nikolai tema komandör ja eakaaslane. 25. märtsil 1945. aastal läksid nad koos luuregrupiga ülesannet täitma, kui neid Pápa linna jaamast lahkuvast fašistide sõjaväeešelonist märgati ja nende pihta avati suurekaliibriliste kuulipildujate tuli. Luurajad tormasid varju otsima kolmest jaama lähedal allesjäänud majast.

Kui tema, Fotin, oleks sattunud Nikolaist vasakule, oleks hukkunud tema. Kuid kuul tabas Koljat. Selles tulevahetuses tabas Nikolaid neli kuuli, mispeale ta suri.

Polgukaaslased tassisid hukkunu tee äärde, põõsaste varju peitu, — oli vaja täita luureülesanne: valmistuti pealetungiks, nemad pidid hankima andmeid vaenlase kohta — ja liikusid edasi. Kuid pärast võiduga lõppenud lahingut matsid nad kõik Pápa all hukkunud eraldi haudadesse. Kogu hukkunute nimekiri sai koostatud täpselt, ainult seda, kes millise kalmu all puhkab, oli raske kindlaks teha. Vana ungari taat, kes oli nõukogude luurajate tegevust ühest neist kolmest majast jälginud, näitas hiljem Fotinile hauda, kuhu oli maetud „see, noorukene".

Вырезка из газеты Огни Алатау, в которой корреспондент А.Клинова рассказывает, как семья узнала о подвиге Николая.  1983 год.
© Фото : из личного архива семьи
Väljalõiked ajalehest „Ogni Alatau“ („Alatau Tuled“), kus korrespondent A. Klinova kirjutab, kuidas perekond sai teada Nikolai kangelasteost. 1983. aasta.

Aga 1983. aastal saabus Pápa linnapealt kiri küllakutsega. Lidia ja Veera sõitsid Ungarisse, kus riik tegi parajasti ettevalmistusi fašismist vabastamise aastapäeva tähistamiseks.

Статья Иды Андраш на страницах еженедельника “Кепеш Уйшаг”.
© Фото : из личного архива семьи
Ida Andrási artikkel nädalalehes „Képes Újság“.

Üheks osaks nendest paljudest ettevalmistustest oli Ida Andrási artikkel nädalalehe „Képes Újság" veergudel, kus ilmuski minu taadi lugu,noorpõlvefoto temast, tema lahingukaaslase Fotini foto ja obelisk, millele üle pikkade aastate oli lõpuks raiutud — valge kirjaga mustal taustal — sõduri nimi.

Фото на страницах еженедельника “Кепеш Уйшаг”. Памятник Черышеву Николаю Васильевичу. Фотин Леонид Петрович возлагает цветы.
© Фото : из личного архива семьи
Foto nädalalehe „Képes Újság“ veergudel. Mälestiussammas Nikolai Tšerõševile. Leonid Fotin asetab lillekimbu.

Pápas tervitasid sugulasi ungari-nõukogude sõpruskomitee esimees ja linna juhid. Vana vene kombe kohaselt viisid õed peotäie kodumaa mulda ema Afimja Nikititšna kalmult tema poja hauale.

Сестра у могилы брата.
© Фото : из личного архива семьи
Õde venna haual.


Kõlab banaalselt, võib-olla paatoslikult, kuid ütlen ausalt: ma olen uhke selle üle, et minu vanaisa oli üks Teise maailmasõja kangelastest. Täpsemalt, minu jaoks on see ikkagi Isamaasõda. Ja nii mina kui mu perekond kavatseme tingimata sõita Balatonile, minu vanaisa hauale, kus on obelisk kirjaga: „Nooremseerzant Nikolai Vassiljevitš Tšerõšev".

 

Teema:
Sõja portreed (23)

Peamised teemad