03:45 25. Aprill 2018
Tallinn+ 6°C
Kuula otse
Täna on ülemaailmne päikesepäev.

Täna on ülemaailmne päikesepäev

© Sputnik / Владимир Сергеев
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
6621

Iga aasta 3. mail tähistatakse ülemaailmset päikesepäeva. Sputnik pakub valiku huvitavaid fakte Päikese kohta.

TALLINN, 3. mai — Sputnik. Päikesepäeva hakati tähistama 22 aastat tagasi Rahvusvahelise Päikeseenergia Ühingu (ISES — International Solar Energy Society) algatusel eesmärgiga tõmmata ühiskonna tähelepanu taastuvate energiaallikate kasutamise võimalustele.

Päikesepäeval toimub kogu maailmas hulgaliselt üritusi, kus tutvustatakse võimalusi päikeseenergia kasutamiseks koos uusimate teadussaavutuste rakendamisega: näitused, elektriautode võidusõidud, avatud uste päevad planetaariumides jne.

Tänapäeval toodetakse maailmas palju tarbekaupu, mis töötavad päikesepatareidega. See energialiik on odavam ja ökoloogiliselt säästlikum kui teised. Teadlased on välja arvestanud, et kui kogu maailm läheb üle päikesepatareidel töötavate klaviatuuride kasutamisele, võib ühe aasta jooksul säästa üle 800 miljoni AA-tüüpi patarei.

Huvitavaid fakte Päikesest

Päike — see on Maale kõige lähemal asuv täht ning meie planeedile oluline kosmoseenergia allikas. Päike kiirgab valgust ja soojust, mis on hädavajalik nii inimeste, loomade kui taimede eluks. Ilma Päikeseta ei oleks Maal ei õhku ega vett — õhk muutuks vedela lämmastiku ookeaniks, vesi külmuks ja kogu maakera kattuks jääga.

Päike eritab valget valgust, kuid Maa atmosfääri läbides muutub valgus kollaseks.

Teadlased kinnitavad, et Päikesesüsteemi vanus on 4,57 miljardit aastat.

Päikesevalgus tõstab õnnehormooni taset, kuid kui pikka aega otse päikesesse vaadata, võib see silmi kahjustada.

Maa asub Päikesest ideaalsel kaugusel. Kui ta oleks Päikesele 5% võrra lähemal, kõrbeks meie planeedi pind ära, kui aga säraks 1% võrra kaugemal, siis oleks Maa pind üleni jääkihiga kaetud.
Marokos, Monte Carlos, Nizzas ja Brisbane´is on aastas 300 päikesepaistelist päeva. Maltal on suvisel ajal valget aega keskmiselt 10 tundi, Samarkandis — 15, Stockholmis aga 18 tundi. Seevastu Itaalia Alpides leidub linn, kus 84 päeva jooksul aastas päikest üldse ei paista.

Eestis erineb päevavalguse kestus suvel ja talvel tugevasti. Kõige lühem päev aastas on talvine pööripäev, mis Tallinnas kestab ligikaudu 6 tundi ja 2 minutit. Suvisel pööripäeval on päevavalguse kestuseks 18 tundi ja 40 minutit. Eestis kõigub aasta keskmine päikesepaisteline aeg 1600-st 1900 tunnini, mis ei ulatu isegi pooleni võimalikust, edastab estonica.org.


 

Peamised teemad