23:48 23. Mai 2018
Tallinn+ 17°C
Kuula otse
Eesti kuulub enim alkoholi tarbivate riikide hulka Euroopas.

19. juunil 1889. a. asutati Toris Eesti esimene karskusselts

© Flickr / brad.
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
71 0 0

Eesti kuulub enim alkoholi tarbivate riikide hulka Euroopas.

TALLINN, 19. juuni — Sputnik. 19. juunil 1889. a. asutati Toris Eesti esimene karskusselts.

Karskusselts on organisatsioon, mis võitleb alkoholi liigjoomisega ning propageerib ühiskonnas alkoholivastast mõtteviisi.

Aastatel 1891-1940 töötas Tartus karskusselts nimega Karskuse Sõber. 1890-ndatel aastatel oli see mõnda aega Eesti karskusliikumise juhtivaks organisatsiooniks. Peale karskusteemaliste loengute tegeldi seltsis ka koorilaulu ja näitemänguga.

Aastal 1910 oli seltsil umbes 300 liiget, kellest suur osa olid töölised. Seltsil oli ka oma raamatukogu (umbes 1000 raamatuga), mis hiljem sai aluseks praegusele Tartu Linnaraamatukogule.

Aastal 1898 oli Tallinnas asutatud karskus- ja vabaharidusselts Valvaja. Seltsi tegevusalade hulka kuulus koorilaul, orkestri- ja näitemängud ning kehakultuur. Seltsi näitetrupist kasvas 1917. aastal välja Tallinna Tööliste Teater. Seltsi tegevus lõppes 1930. aastatel.

Eestis oli ka Naiste Karskusliit. See asus Tartus ja liitu kuulus 25 organisatsiooni ja üksikliikmeid, kokku üle 3000 naise. Liit andis välja ajakirja Eesti Naine. 1922. aastal algatas liit Eestis emadepäeva tähistamise.

Praegu võitleb alkoholi liigjoomisega Eesti Karskusliit AVE. AVE on 1922-1940 tegutsenud Eesti Karskusliidu õigusjärglane. Liidu ajalugu ulatub aastasse 1906, mil asutati Eesti Karskusseltside Keskkoht. Aastatel 1920-1922 kandis see nime Eesti Karskusseltside Kesktoimkond. Aastatel 1922-1940 kandis nime Eesti Karskusliit. Liit taasasutati 1989. Aastast 2003 kandis liit mõnda aega ka nime Ühendus Alkoholivaba Eesti.

Põhikirja järgi on AVE eesmärgid järgmised:
• "tervisliku ja karske eluviisi propageerimine";
• "alkoholivastase tegevusega seotud füüsiliste ja juriidiliste isikute koostöö koordineerimine";
• "riigi alkoholi- ja uimastipoliitika mõjutamine".

Eesti kuulub enim alkoholi tarbivate riikide hulka Euroopas. Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul põhjustab alkohol tõsiseid tervisehädasid kui aastas tarvitatakse ühe elaniku kohta üle 6 liitri absoluutalkoholi. Eestis küündis see näitaja 2012. aastal 10,6 liitrini.

 

Allikad: Vikipeedia, TAI.

 

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest.

  41
 • Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto

  Euroopa on šokeeritud ja segaduses, avastades äkki, et Washington ja Peking on jõudnud vastastikuste kaubandussoodustuste suhtes EL huve kahjustavale kokkuleppele.

  41
 • Illustreeriv foto

  Selleks, et nutiseadmes ID-kaardiga toiminguid teha, tuleb kasutada spetsiaalseid kaardilugejaid. Mobiil-ID puhul eraldi seadmeid vaja ei ole.

  9