22:27 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
6001

Ants Laikmaa ateljeekool on aastatel 1903-1932 Tallinnas tegutsenud Ants Laikmaa juhitud kunstikool.

Ateljeekool alustas tegutsemist Pikal tänaval von Nottbecki majas 2. septembril 1903.a. Laikmaa kasutuses olid teisel korrusel asuvad nelja suure aknaga avar võlvlaega saal, mis sobis hästi ateljeeks, ja samas kõrval asuvad söögi- ja magamistuba. Tööd alustati sügisel seitsmeteistkümne õpilasega, pärast aastavahetusel toimunud edukat õpilastööde näitust lisandus veel viis uut.

Ainsaks õpetajaks oli Ants Laikmaa ise ja kogu õppetegevus seisnes praktilises töös, harjutamise ja juhendamise, tulemuste ühise arutlemise ning vestluse vormis. Iga õpilast püüdis kunstnik juhendada vastavalt selle võimetele ja arengutasemele, ergutada temas iseseisvat loomingulist alget ja kõigepealt kasvatada kunstientusiasmi. Diplomit polnud ateljeekooli lõpetamisel ette nähtud.

Laikmaa pidas väga oluliseks, et tehtav töö ei jääks üksnes väikese grupi omaette harrastuseks, vaid et selle tulemused jõuaksid ka laiema avalikkuse ette. Nii korraldaski ta juba 1903.-1904. aasta vahetusel Eestimaa Provintsiaalmuuseumi ruumides oma ateljeekooli esimese näituse, kus välja pandud rohkem kui kahesaja töö hulgas olid ka tema enese uuemad teosed. Mõlemal järgneval aastal korraldas kunstnik õpilastööde näituse oma ateljees ja korteris.

Laikmaa võttis elavalt osa oma õpilaste kunstiliste võimete arendamisest ning silmaringi laiendamisest, 1905., 1906., 1914. ja 1920. aastal korraldas ta õppereisid Soome, 1913. aastal Peterburi ja Moskvasse, 1921. aastal Stockholmi.

Ateljeekoolis õppimine oli tasuline, kuid reale majanduslikult vähekindlustatud kunstnikele võimaldas kunstnik tasuta õpet ning mõningaid neist toetas ise aineliselt. 1917. aastal võttis ta ette ohtliku reisi läbi revolutsioonilise Venemaa, et viia Jaltasse paranema oma tiisikust põdev noor õpilane Oskar Kallis.

Ligi 20 aasta jooksul õppis Laikmaa ateljeekoolis ligi 800 isikut, kelle hulgast võrsus rida tuntud kunstnikke. Laikmaa varasematest õpilastest tuleks nimetada Johannes Greenbergi ja Ludvig Oskarit, nendele lisandusid peagi Paul Burman, Otto Krusten ja Oskar Kallis. Ka Nikolai Triik ja Aleksander Tassa võtsid lühemat aega osa ateljeekooli tööst.

 

Tagid:
kunst, kool, Ants Laikmaa, Eesti, Tallinn

Peamised teemad