08:07 18. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
Foto on illustratiivne.

Tallinna linnakohus mõistis Tiit Madissoni süüdi riigipöörde ettevalmistamises

© Sputnik / Вадим Анцупов
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
61 0 0

25. septembril 1996.a. mõistis Tallinna linnakohus Tiit Madissoni süüdi riigipöörde ettevalmistamises ja määras talle lõplikuks karistuseks kaks aastat ja kaks kuud vabadusekaotust kinnises vanglas.

Tiit Madisson (sündinud 4. juunil 1950) on Eesti vabadusvõitleja, kirjanik ja poliitik. Ajakirjanduses kasutas ta ka pseudonüümi Silver Ronk.

Ta on maailmavaatelt, nagu ta teatas 2009. aastal ERSP kodulehel, rahvussotsialist Tiit Madisson on tuntud ka Iisraeli kritiseerijana; tema raamatud "Maailma Uus Kord", "Holokaust" ja "Lihula õppetund" esindavad holokaustirevisionistide vaatepunkte.

Ta oli 1970. aastate keskpaigas Eesti hipide liikumise üks organisaatoreid.

Madisson oli aastatel 1980-1986 Nõukogude Liidu poliitvang, viibis neli aastat Permi oblasti poliitvangilaagrites VS-389/37 ja VS-389/36 ja seejärel asumisel Ida-Jakuutias (Kolõmal). Pärast vabanemist asutas ta 15. augustil 1987 rühmituse MRP-AEG. Hirvepargi miitingu järel, mille üks eestvedajaid ta oli, saadeti ta 1987. aasta septembris Nõukogude Liidust välja.

Madisson elas aastatel 1987-1990 Rootsis, tegi kaastööd Raadio Vaba Euroopale ja osales Eesti Vangistatud Vabadusvõitlejate Abistamiskeskuse tegevuses.

1990. aastal naasis ta Eestisse, kus osales aktiivselt poliitikas ja oli Eesti Kongressi ja Eesti Komitee esimese koosseisu liige.

Aastal 1995 määrati Tiit Madissonile ametiseisundi kuritarvitamise eest karistus üks aasta tingimisi kaheaastase katseajaga, kuigi hagejana esinenud metalliekspordifirmal EMEX puudusid dokumendid tema väidetava metallivarguse tõendamiseks. 1996. aastal mõisteti Tiit Madisson süüdistatuna "kõigi tingimuste loomises relvastatud riigipöörde katseks" Johannes Kerdi tunnistuste alusel kaheks aastaks vangi. Ta vabastati enne tähtaega 13. novembril 1997 Enn Tarto ja Viktor Niitsoo taotlusel Riigikogu poolt vastuvõetud amnestiaseaduse alusel.

Aastatel 2002-2005 oli Tiit Madisson Lihula vallavanem. Tema initsiatiivil püstitati Lihulas 20. augustil 2004 monument "60 aastat Eesti kaitselahingutest", mis teisaldati 2. septembril Juhan Partsi juhitud Eesti valitsuse korraldusel.

2010. aasta septembris asus Madisson koos abikaasaga elama Hispaaniasse. 2016. aasta augustis naasis ta Eestisse.

Allikas: Vikipeedia

 

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  49
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  21
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  47