18:36 17. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
17. novembril tähistatakse rahvusvahelist õppurite päeva

Täna tähistatakse rahvusvahelist õppurite päeva

© Sputnik / Сергей Кузнецов
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
9 0 0

Selle ühendava päeva aluseks, sisuks ja mõtteks on 1939. aasta traagilised ja pöördumatud sündmused Tšehhoslovakkias.

Tollased meditsiinitudengid mälestasid Prahas avaliku aktsiooniga riigi iseseisvust, mis natsivõimude poolt maha suruti ning mille tagajärjel hukkus üliõpilane Jan Opletal. Tema matusele — 17. novembril — kogunes tuhandeid tudengeid ning tseremooniast kasvas üle meeleavaldus natsivõimu vastu. Selle tulemusena suleti kõik Tšehhoslovakkia kõrgkoolid, 1200 õppurit saadeti töölaagritesse ning 9 tudengit hukati.

Traagilise, julma ja ebaõiglase meeleavalduse tagajärgedest sündinud kõigi õppurite püha peeti esmakordselt 17. novembril 1941 Londonis Rahvusvahelise Üliõpilaskogu poolt. 1989. aastal kulmineerus rahvusvahelise õppurite päeva mälestamine massidemonstratisooniks, mis oli ka üheks tõukeks kuulsale Sametrevolutsioonile Tšehhoslovakkias. Regulaarselt on olulist päeva mälestatud alates 2004. aastast Euroopa Üliõpilasliidu ja Euroopa Õpilasliidu eestvedamisel.

Tagid:
üliõpilastepäev, Praha

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  19
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  9
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  36