08:11 03. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0906
  • RUB85.8405
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
18831

Rahvusvaheline teatripäev on iga-aastane 27. märtsil tähistatav rahvusvaheline erialapüha, mis on pühendatud kõigile teatritöötajatele

Päeva traditsiooniline moto on "Teater on teineteisemõistmise vahend ja kindlustab rahu maailma rahvaste vahel".

Rahvusvahelise teatripäeva algatasid 1961. aastal UNESCO juures tegutseva Rahvusvahelise Teatriinstituudi IX kongressi delegaadid. Kuna Nõukogude Liit oli Teatriinstituudi liige juba 1959. aastast, jõudis teatripäev ka Eestisse. Iseseisvas Eestis on seda pidulikumalt tähistatud 1995. aastast.

Teatripäev on pühendatud teatritöötajatele: näitlejatele, lavastajatele, produtsentidele, valgus- ja helitehnikutele, lavatöölistele, isegi piletimüüjatele ja garderoobitöötajatele. Nagu 23. jaanuaril 1933 kirjutas vene lavastaja ning näitlejameisterlikkuse õppejõud Konstantin Stanislavski: "…etendus algab teatrihoonesse sisenemise hetkest." Stanislavski rõhutas, et teatris pole teisejärgulisi ameteid.

Teatripäeva tähistamiseks korraldatakse paljudes maailma riikides teatrifestivale ja muid üritusi, mõned teatrid püüavad ajastada teatripäevale ka esietendusi. Mitmel pool antakse teatripäeval teatritöötajatele üle nii erialaühingute kui ka riiklikke auhindu. Rahvusvaheline Teatriinstituut avaldab sel puhul igal aastal ühe lavastaja, näitleja või muu teatritegelase avaliku kirja. Esimese pöördumise autor oli 1962. aastal Jean Cocteau, hiljem on autorite seas olnud Arthur Miller, Peter Brook, Laurence Olivier, Pablo Neruda, Luchino Visconti, Václav Havel, Edward Albee jpt.

Eestis on tavaks tähistada tervet märtsi kui teatrikuud, teatripäeval annab aastaauhinnad üle Eesti Teatriliit. Igal aastal toimub auhinnatseremoonia eri teatris.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
teatripäev, teatr, piletimüüja, lavatööline, helitehnik, valgustehnik, produtsent, nätleja, Stanislavski

Peamised teemad