09:47 24. September 2017
Tallinn+ 9°C
Kuula otse
Käes on kevadpüha

Käes on kevadpüha

© Pixabay
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
1530

Kevadpüha on Eesti riigipüha, mida peetakse 1. mail

Pühaga tähistatakse kevade saabumist.

1. mai kui kevadpüha kattub nii rahvusvahelise töörahvapühaga kui ka Eesti rahvakalendri volbripäevaga.

Töörahvapüha on igal aastal tähistatav rahvusvaheline tähtpäev.

Töörahvapüha tähistamise traditsioon on alguse saanud 19. sajandil Ameerikast. Alates 1880. aastast tähistatakse Ameerika Ühendriikides ja Kanadas töörahvapüha septembri esimesel esmaspäeval. Austraalias on töörahvapüha oktoobri esimesel esmaspäeval. Uus-Meremaal on töörahvapüha oktoobri neljandal esmaspäeval.

Suurem osa maailmast tähistab töörahvapüha 1. mail. Saksamaal on 1. mai alates 1933. aastast riiklik püha.

Volbripäev on eesti rahvakalendri tähtpäev, nõidade ja tarkade päev kui lendavad ringi nõiad (nii räägib rahvasuu). Oma nime on see püha saanud katoliku kiriku naispühaku Walburga järgi.

Eestis ei ole volbritraditsioon nõiapühana kuigi vana. 19. sajandil tundsid eestirootslased volbripäeva nõidade liikumisajana. Sealt levisid uskumused lähemate naabriteni, Läänemaale ja edasi juba üle Eesti.

Seevastu valiti keskaegsetes Eesti linnades, nii nagu ka mujal Euroopas, 1. mail maikrahvi ja —krahvinnat. Sel puhul toimusid pidustused, kus pakuti sööki-jooki ning korraldati võistlusi; üks traditsiooniline üritus oli ammulaskmine, mida kutsuti papagoilaskmiseks.

Tagid:
tähtpäev, töörahvapüha, volbripäev, kevadpüha

Peamised teemad

 • Politsei tõhustab inimeste ja sõidukite kontrolli

  Seoses EL eesistumise digitaalvaldkonna tippkohtumisega kontrollib politsei esmaspäevast reedeni tavapärasest rohkem inimesi, sõidukeid ja nende dokumente

  6
 • Tallinn tähistab Eesti rahvusvähemuste päeva

  Eesti rahvusvähemuste päev ehk Eesti rahvuste päev on 24. septembril tähistatav tähtpäev, mis meenutab Eesti Rahvuste Foorumi esmakordset kogunemist 1988. aastal

  16
 • Illustreeriv foto

  Juba aasta otsa üritavad ametnikud ja poliitikud jälile saada ühes Rootsis Älvrosis asuvas kollases majas toimuvale. Selles majas magab sõjaväenaridel 35 Ukrainast ja Valgevenest pärit hooajatöölist.

  28