14:27 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
Sõja portreed (23)
14022

Venemaal tähistatakse igal aastal 9. mail võidupäeva - Suures Isamaasõjas saavutatud võidu aastapäeva

TALLINN, 9. mai — Sputnik. Suur Isamaasõda oli 1939-1945 toimunud Teise maailmasõja osa, mis algas 22. juuni 1941 varahommikul, kui natsi-Saksamaa rikkus Nõukogude Liidu ja Saksamaa vahel 1939. aastal sõlmitud lepingut ja ründas Nõulogude Liitu. Saksamaaga liitusid Rumeenia, Itaalia, Slovakkia, Soome, Ungari ja Norra.

Sõda kestis peaaegu neli aastat ja sellest sai inimkonna ajaloo kõige suurem relvakokkupõrge.

Rindel, mis ulatus Barentsi merest kuni Musta mereni osales erineval ajal 8 kuni 13 miljonit inimest, selles kasutati 6 kuni 20 tuhat tanki ja liikursuurtükki, 85 kuni 165 tuhat suurtükki ja miinipildujat, 7 tuhat kuni 19 tuhat sõjalennukit.

Hitlerlased tegid peamise panuse "välksõjale": pooleteist kuni kahe kuuga loodeti purustada Punaarmee, vallutada Moskva ja Leningrad (praegu Sankt Peterburg), NSV Liidu Euroopa osa tööstuspiirkonnad, jõuda Arhangelski-Volga joonele ja võimsate õhulöökidega purustada Uraali tööstuspiirkond ja lõpetada sõda Nõukogude Liiduga. Nende plaanide hulka kuulus ka NSV Liidu tükeldamine, temast taheti eraldada Ukraina, Valgevene, Balti riigid, Krimm, Moldaavia ja Kaukaasia.

Kuid okupantide kiire võidu arvestustel ei olnud määratud täituda. Nõukogude väed kurnasid vaenlase veristes lahingutes välja, sundides ta kogu Nõukogude-Saksa rinde ulatuses kaitsele asuma ja andsid seejärel purustavaid lööke Moskva, Stalingradi (nüüd Volgograd), Leningradi all, Kurski kaarel, Dnepril, Valgevenes ja Balti riikides. 

Puhastanud NSV Liidu territooriumi vaenlasest lõpetas Nõukogude armee koos Hitleri-vastase koalitsiooni liitlastega 1945. aastal fašistliku Saksamaa purustamise ja vabastas Euroopa riigid okupatsioonist.

Nõukogude-Saksamaa rindel kandis fašistlik Saksamaa kõige suuremaid kaotusi. Nõukogude väed purustasid ja võtsid vangi 607 vaenlase diviisi. Saksamaa ja tema liitlaste pöördumatud kaotused Nõukogude-Saksa rindel olid üle 8,6 miljoni inimese. Hõivati ja hävitati üle 75% vaenlase kogu relvastusest ja sõjatehnikast.

Võidu eest tuli Nõukogude Liidul maksta kallist hinda: nõukogude rahva inimkaotused (kogu sõja jooksul) moodustasid umbes 27 miljonit inimest, okupandid purustasid täielikult või osaliselt 1710 linna ja asulat, üle 70 tuhande küla ja asustatud punkti.

Fašistliku Saksamaa tingimusteta kapitulatsiooni aktile kirjutati alla Berliini eeslinnas 8. mail 1945. aastal kell 22.43 Kesk-Euroopa aja järgi (Moskva aja järgi 9. mail kell 0.43). Just selle ajavahe tõttu tähistatakse Teise maailmasõja lõppu Euroopas 8. mail, NSV Liidus ja hiljem Venemaal aga 9. mail.

2017. aastal toimuvad Suures Isamaasõjas saavutatud võidu 72. aastapäeva tähistamiseks sõjaväeparaadid 28 Venemaa linnas.

Traditsiooniliselt toimub võidupäeval lisaks paraadile ka suurtükisaluut, pidulikud koosolekud, vastuvõtud, kohtumised sõjaveteranidega, pannakse pärgi mälestussammastele, memoriaalidele, sõdurite vennashaudadele jne.

Teema:
Sõja portreed (23)
Tagid:
tähtpäev, 9. mai, Võidupäev, Teine maailmasõda, Suur Isamaasõda, Euroopa, Saksamaa, Venemaa

Peamised teemad