00:46 24. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB74.1694
23. mail 1915 avaldas New York Times foto trikoloori kandvast Aleksander Abergist, kes osales New Yorgi Manhattan Opera House'is toimunud suurel maadlusturniiril

New York Times avaldas foto trikoloori kandvast Abergist

© Sputnik / Владимир Федоренко
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
7661

23. mail 1915 avaldas New York Times foto trikoloori kandvast Aleksander Abergist, kes osales New Yorgi Manhattan Opera House'is toimunud suurel maadlusturniiril - see oli esimene kord kui Eesti sportlane kandis spordivõistlustel sinimustvalget

Aleksander Richard Aberg (11. august 1881 (vana kalendri järgi 30. juuli) Kolga mõis, Kuusalu kihelkond — 15. veebruar 1920 Armavir, Venemaa), oli eesti maadleja, paljukordne elukutseliste maailmameister maadluses, üks kolmest kõige kuulsamast eesti elukutselisest maadlejast Georg Lurichi ja Georg Hackenschmidti kõrval.

Ta kaalus umbes 90 kg ja jäi sellega vastastele sageli paarikümne kiloga alla, sest tollal ei jagatud elukutselisi maadlejaid kaalukategooriatesse.

1891. aastal asusid Abergi vanemad, kes seni olid olnud mõisatöölised, elama Tallinna. Aberg õppis Tallinna Nikolai Gümnaasiumis ja oli pärast seda Tallinna masinatehases algul õpilane ja siis tööline. Samal ajal treenis ta "Linda" aida raskejõustikuklubis.

Juba 18-aastaselt surus Aberg parema käega 100 kg, 19-aastaselt parema käega juba 50 kg 50 korda. Esimest korda mainiti teda ajalehes seoses 1. augustil Rannavärava mäel toimunud võistlustega kahe käega kangi üles viskamises, kus ta jäi jagama teist kohta (viskas üle kangi, mis kaalus 106,5 kg).

1900. aasta kevadel tuli Aberg juba Tallinna (teistel andmetel Eestimaa kubermangu) meistriks ja sügisel kaitses tiitlit.

Esimest korda tuli Aberg maailmameistriks mais-juunis Peterburis toimunud võistlusel aastal 1906. Tehti palju viike ja ühe vastasega võis maadelda ka mitu korda. Aberg võitis Wladyslaw Pytlasinski näiteks pärast kahte viigiga lõppenud matši kolmandas 52 minutiga.

1915. aasta kevadel toimusid New Yorgis maailmameistrivõistlused prantsuse maadluses (nii nimetati algselt kreeka-rooma maadlust ehk lutte francaise). Need kestsid 33 päeva ja neil osales 33 maadlejat paarikümnest riigist, sealhulgas kolm eestlast. Georg Lurich esindas Venemaad. Johannes Tigast reklaamiti enne võistlusi kui Joan Tigane Mongooliast, aga võistluste ajal kui Michael Tigan Ungarist.

Aberg seevastu esindas Eestit. Võistlejate ühisfotol oli ta sinimustvalge särgiga ning ka ameerika ajakirjanduses nimetati teda eestlaseks. Aberg tuligi maailmameistriks, võites kõik vastased peale Wladyslaw Cyganiewiczi (Wladek), kellega kaks korda viiki maadles (finaal kestis 3 h 35 min). Lurich jagas kolmandat-neljandat kohta.

25. oktoobril toimunud revanšmatši Abergi ja Wladeki vahel võitis tunni ajaga Aberg.

8. novembrist 1915 kuni 29. jaanuarini 1916 kestsid New Yorgis maailmameistrivõistlused Kreeka-Rooma maadluses, kuigi osa kohtumisi peeti ka vabamaadluses. Aberg võitis selle veenvalt (maadles vaid Kreeka-Rooma stiilis). Turniiri organiseeris Samuel Rachman, kes oli aga kuulu järgi variisik ja tegelikult olevat võistluste organisaator hoopis Georg Lurich.

Alates 1960-ndatest peetakse Kehras ja Maardus Aleksander Abergi mälestusvõistlusi Kreeka-Rooma maadluses.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
sinimustvalge, sport, trikoloor, Aleksander Aberg, Eesti, USA

Peamised teemad