22:59 20. Aprill 2018
Tallinn+ 12°C
Kuula otse
Nikolai II portree

Bolševikud hukkasid endise Venemaa keisri Nikolai II ja tema perekonna

© Sputnik / Nina Alekseeva
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
55 0 0

Nikolai II Aleksandrovitš Romanov oli Venemaa viimane keiser, Poola kuningas ja Soome suurvürst.

Nikolai II valitses aastatel 1894–1917.

Tema valitsusaeg lõppes 1917. aasta Veebruarirevolutsiooniga, misjärel vangistati ta koos perega Tsarskoje Selo Aleksandri paleesse, mis oli olnud Nikolai II ametlik residents. Pärast kolme kuud viidi perekond Tobolskisse ning siis Jekaterinburgi, mis jäi nende viimaseks peatumispaigaks. Nikolai II, ta abikaasa Aleksandra Fjodorovna, neli tütart, poeg ning väike teenijaskond lasti Uraali oblastinõukogu sõjatribunali otsusega maha 17. juulil 1918.

17. juulil 80 aastat hiljem sängitati Nikolai II säilmed mulda Peeter-Pauli kindluses Peterburis.

Seosed Eestiga

Nikolai II oli viimane Eestimaa ja Liivimaa hertsog.

23.–26. juulil 1902 külastas keiser Nikolai II Tallinna.

1908. aasta mais toimus Tallinnas Nikolai II ja Suurbritannia ja Iirimaa Ühendatud Kuningriigi kuninga Edward VII kolmepäevane kohtumine, mille eesmärk oli sõlmida kahe riigi poliitilised ja sõjalised koostöökokkulepped. Riikide välisministrite juuresolekul sõlmiti leping Makedoonias muudatuste läbiviimiseks ja Osmanite riigi nõrgestamiseks.

Nikolai II isiklik autojuht oli aastail 1908–1911 eestlane August Adamson.

5. juulil 1912 toimus Paldiskis kohtumine Venemaa keisri Nikolai II ja Saksa keisri Wilhelm II vahel. Wilhelm oli jahil Hohenzollern sõjalaeva Moltke saatel. Paldiski reidil Nikolai II jahil Štandart peeti lõuna 50 inimesele ja läbirääkimised poliitilisest olukorrast Euroopas, mis siiski ei suutnud Esimest maailmasõda ära hoida.

Tagid:
Nikolai II

Peamised teemad