10:18 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
33 0 0

1839.a. puhkes Hiina ja Suurbritannia vahel esimene oopiumisõda

Euroopa kaupmehed kasutasid oopiumi sõltuvust tekitava mõju ära selleks, et luua kaubandussidemeid Hiinaga, mis soovis jääda välismaalastele suletuks.

Hiinlastel polnud sajandite jooksul muu maailmaga peaaegu mitte mingeid kontakte. Paljud Euroopa kaupmehed olid väga huvitatud niisugustest kaupadest nagu haruldane Hiina siid ja portselan, mis olid Euroopas väga nõutud. Hiina valitsus aga lubas kaubavahetust ainult ühe sadama, Guangzhou (Kantoni) kaudu. Et probleemi kuidagi lahendada, hakkasid välismaa kaupmehed vedama riiki salakaubana oopiumi ja hiinlased oma kallihinnalisi kaupu selle narkootikumi vastu müüma. Hiina valitsus püüdis salakaubaveole lõppu teha ja 1839. aastal ilmusid Hiina ametimehed Guangzhou maakonnaülema Lim Zensu käsul Briti kaubalattu, kus said kätte ja põletasid kuni 20 000 kasti oopiumi.

Inglased ei võinud niisugust eraomandi konfiskeerimist muidugi taluda ja saatsid kohale oma sõjalaevad, mis võtsid sadama piiramisrõngasse. Hiinlased keeldusid kompensatsiooni maksmast, keelasid kaubavahetuse Suurbritanniaga ja avasid Briti jõudude pihta tule. Nii algas Hiinlaste ja inglaste Esimene oopiumisõda (1839-1842).

Sõda oli täiesti ühepoolne, sest Briti jõud olid suures ülekaalus, need tulistasid Guangzhoud ja vallutasid Hongkongi. Kui see esimene sõda lõppes, sundisid inglased hiinlasi alla kirjutama Nankingi rahulepingule, mis avas Hiina sadamad Briti laevadele. Samuti pidi Hiina maksma kompensatsiooni ja loovutas Hongkongi saare brittidele.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
oopium, sõda, Suurbritannia, Hiina

Peamised teemad