03:45 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
6510

Rahvusvahelise tiigripäeva eel läks portaal Sputnik Eesti külla Tallinna loomaaiale, et neist kiskjakiisudest üht-teist rohkem teada saada

TALLINN, 29. juuli — Sputnik, Angelina Mandrõka. 29. juulil tähistatakse maailmas rahvusvahelist tiigripäeva (International Tiger Day). Tähtpäev loodi 2010. aastal Peterburis toimunud foorumil "Tiigrite tippkohtumine", mis oli pühendatud selle kiskjaliigi populatsiooni säilimise küsimustele. 

Тигр, иллюстративное фото
© Sputnik / Алексей Даничев
29. juulil tähistatakse maailmas rahvusvahelist tiigripäeva

Ja meie otsustasime, et sel päeval tuleb tingimata minna loomaaeda sealsete kaslastega lähemalt tutvust tegema.

Tiigripoeg Shere Khan Primorje safaripargis >>

Tallinna Loomaaia metoodik Darja Zubareva rääkis Sputnik Eestile, et tänasel päeval elab meie loomaias kaks Amuuri tiigrit – emane nimega Piiga on sündinud 1997. aastal Kaunases, isane Pootsman aga 2011. aastal Moskva loomaaias.

Методист Таллиннского зоопарка Дарья Зубарева
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tallinna Loomaaia metoodik Darja Zubareva

"Septembris saab emane kahekümneaastaseks, mida loetakse suurte kaslaste puhul küllalki soliidseks vanuseks. Piiga on juba eakas, seetõttu loomaaia külastajad teda aedikus kuigi sageli ei näe," ütleb Zubareva.

Amuuri tiiger on hääbumisohus liik

Аmuuri tiiger on kõige põhjapoolsem ning kuulub suurimate tiigrite alamliiki. Ligikaudu 400 seda liiki tiigrit elab Venemaal Primorje ja Habarovski krais. Üksikuid isendeid leidub ka Hiina piiri ääres.

Tiigripäeva MASKIBALL Tallinna loomaaias >>

Põhiliseks Amuuri tiigrite kadumise põhjuseks kujunes nende looduslike elupaikade hävitamine, toiduvarude kahanemine, konkurents jahimeestega saagi pärast ja muidugi salaküttimine.

Loomaaias hoolitsetakse Amuuri tiigrite eest kaitstud kontakti põhimõttel, mis tähendab, et looma ja inimese vahel on võre. Vaatamata sellele, et tiiger oma hooldajaga harjub, reageerib tema häälele ning tunneb ta välimuse ja lõhna järgi ära, on tegemist ikkagi kisjkaga ja inimene seostub tema jaoks saagiga.

Кормление тигра в Таллинском зоопарке
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tiiger on kiskja

"Et hooldaja ise tiigrile söögiks ei satuks, on hoolealune sel ajal, kui inimene loomale toidupalu asetab, pandud kinni teise puuri. Täpselt samaviisi on asjalood ka aediku puhastamisega," selgitas asjatundja.

Loomad vajavad eneseteostust

Tallinna loomaaias toidetakse tiigreid üks kord päevas viiel päeval nädalas. Isane sööb 14 kilogrammi liha päevas, emane – kaks korda vähem. Tuleb ette, et loom jääb haigeks ja siis võidakse ta dieedile panna. Sel juhul määrab toidusedeli veterinaararst.

Тигрята
© Sputnik / Александр Кряжев
Tiigripojad

Tervele kiskjale on ette nähtud nädalas kaks paastupäeva. Seda tehakse selleks, et loomal säiliksid loomalikud instinktid ega tekiks rasvumist.

Metsikus looduses peab tiiger ise enesele toitu leidma, valima emase paarilise, kaitsma oma territooriumi teiste loomade eest, võitlema haigustega ja suutma erinevates looduslikes tingimustes ellu jääda. Loomaaias seda kõike tarvis ei ole. Elupaik – puur – on personaalne, toit tuuakse "taldrikul" ette ja isegi emast pole vaja välja valida.

Loomaaia asukatele pakuti jäätist >>

"Seetõttu võib loomal loomaaias igav hakata, kuna kõik tehakse tema eest ära. Mitte ainult inimene ei vaja eneseteostust, vaid seda vajab ka loom," nentis Zubareva.

Loomaaias mõeldakse loomadele välja mitmesuguseid tegevusi

Et loom ei igavleks ega minetaks oma kiskjainstinkti, püütakse tema elupäevi mitmekesistada. Amuuri tiigrile Pootsmanile näiteks riputatakse toit karabiiniga üles, et ta oma jõudu pingutaks – "püüaks" saagi kinni, mitte ei limpsiks kodukassi kombel lihtsalt kausist. Mõnikord antakse liha koos naha, karvade ja igasuguste siseorganitega, nagu see juhtub vabas looduses.

Aga tiigergi ei ela "üksnes leivast". Ta vajab emotsioone. Sellepärast vahetatakse aeg-ajalt puuri sisustust, vanad asjad korjataks ära ja tuuakse asemele midagi uut, mida tuleb tundma õppida ja millega ära harjuda, et huvi elu vastu kaduma ei läheks.

Aga rahvusvahelisel tiigripäeval ei jää Piiga ja Pootsman kunagi ilma kingitusteta.

Tallinna loomaaed tähistab rahvusvahelist tiigripäeva kolmapäeval, 29. juulil kell 17 amuuri tiigri puuri juures. Kõik tiigrikostüümis lapsed ja õpilased pääsevad sel päeval loomaaeda 2-eurose sooduspiletiga. Tiigritest räägivad Anne Saluneem ja Aleksei Turovski, kel huvi, saab koos lastega aardelaegast otsida või viktoriiniküsimusi lahendada. Vaata täpsemalt siit.

Tagid:
kiskja, tiigripäev, tiiger, rahvusvaheline, Sputnik Eesti, Loomaaed, Tallinn

Peamised teemad