16:58 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
5410

1967. aasta augustitorm oli orkaani mõõtu torm Eestis, mis tekitas 6.–7. augustil 1967 olulisi kahjustusi Haapsalu (praegune Lääne maakond)-, Harju (Harju maakond)- ja Rapla rajoonis (Rapla maakond). Osaliselt sai kannatada Pärnu rajooni (Pärnu maakond) põhjaosa ning Paide rajooni (Järva maakond) lääneosa.

"Sajandi tormiks" nimetatud orkaani tuule kiiruseks oli püsivalt kahe päeva jooksul 30–35 m/s, suurim tuule kiirus mõõdeti aga kaks aastat hiljem novembris, Ruhnus, kui tuule kiirus ulatus iiliti kuni 48 m/s.

Maru murdis Harjumaal ja Läänemaal leht- ja okasmetsa tervete lankidena. Augustitormi tagajärgede likvideerimisel ei suutnud siinsed inimesed metsa maha langenud puudest puhastada ning abiks oli ka Ukraina ja Valgevene metsamehed. Ainuüksi Haapsalu rajooni metsadest viidi välja miljon tihumeetrit tormimurdu ja erinevatel saeveskitel jagus tööd kuni 1970. aastani.

Kesk-Eestis läks läbi metsa tromb, mis langetas metsa täiendavalt. Tormiga kaasnesid ka tugevad vihmasajud ja äike, mis lõi mitmel pool majadesse.

Aegnal murdis tuul 5% puistutest (1500 tihumeetrit), mille likvideerimiseks kulus ligi viis aastat.

Mitmed linna- ja mõisapargid, nt. Haapsalu Lossipark ja Padise mõisa park laastati täielikult orkaani poolt. Põlli mõisa hoone hävis tormi ajal niivõrd, et see otsustati hiljem lammutada.

Suurele marule ei pidanud vastu Türi suusahüppemäe konstruktsioonid, mida hiljem enam ei taastatud.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
tornaado, torm

Peamised teemad