23:12 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
Relvastus (196)
4120

26. tähistatakse rahvusvahelist tuumarelva täieliku likvideerimise eest võitlemise päeva. Käesoleval ajal on maailma riikide arsenalides ligikaudu 15 000 ühikut tuumarelva

TALLINN, 26. september — Sputnik. See tähtpäev loodi ÜRO Peaassamblee poolt 5. detsembril 2013. aastal, vahendab RIA Novosti. Rahvusvaheline tuumarelva täieliku likvideerimise eest võitlemise päev on mõeldud informeerituse taseme tõstmiseks ja elanikkonna teavitamiseks tuumarelva poolt inimkonnale tekitatud ohust ja selle relva täieliku likvideerimise vajalikusest koos vajadusega mobiliseerida rahvusvahelised jõupingutused saavutamaks ühine eesmärk ehitada üles tuumarelvavaba maailm.

Donald Trumpi pahasoovijad tahavad keelata presidendil tuumalöögi andmise iseseisva otsustamisõiguse
© AFP 2019 / SAUL LOEB

Üle poole maailma rahvastikust elab riikides, kellel kas on selline relv või kes kuuluvad liikmetena tuumaliitudesse. 2016. aasta seisuga ei olnud ühtegi ühikut mis tahes kahepoolsete või mitmepoolsete kokkulepete kohaselt füüsiliselt hävitatud ning mitte mingisuguseid läbirääkimisi tuumadesarmeerimise osas ei peeta.

2016. aasta detsembris võeti ÜRO Peaassamblees vastu otsus töötada välja konventsioon tuumarelva keelustamise ja täieliku hävitamise kohta. Vastavat resolutsiooni toetas 123 riiki, samas kui tuumariigid, sealhulgas Venemaa ja veel ligi 30 riiki hääletasid vastu. 

Hiina oli viiest ÜRO Julgeolekunõukogu alalisest liikmest ainus, kes jäi hääletamisel erapooletuks. Resolutsioon nägi ette konverentsi korraldamise eesmärgiga töötada välja "juriidiliselt siduv instrument tuumarelva keelustamiseks, mis päädib selle relva täieliku likvideerimisega".

27. märtsil 2017. aastal algasid ÜRO Peaassamblees valitsustevahelised läbirääkimised tuumarelva keelustamist ja täielikku likvideerimist käsitleva konventsiooni teksti koostamiseks. Kuid ligi 40 riiki, sealhulgas USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Venemaa ja Hiina konverentsist osa ei võtnud.

Paljudel ei ole ettekujutust, mis on tuumarelv ja mida see võib teha. Selles lühikeses filmiklipis tuuakse meile välja, mis juhtub tuumapommi plahvatuse kohas ning kui jubedad on neeed relvad.

Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
informeeritus, likvideerimine, tuumarelv, oht, peaassamblee, ÜRO, maailm

Peamised teemad