22:54 21. September 2019
Kuula otse
  • USD1.1030
  • RUB70.3933
Riigivapi ja Valgetähe teenetemärgi asutamisest möödub 81 aastat

81 aastat Riigivapi ja Valgetähe teenetemärgi asutamisest

© Фото: Stenbocki maja
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
2110

1936. aasta 7. oktoobril riigivanem Konstantin Pätsi dekreediga asutati Riigivapi ja Valgetähe teenetemärgid

Riigivapi teenetemärk on Eesti Vabariigi teenetemärk, mis on asutatud Eesti iseseisvuse väljakuulutamise päeva, 1918. aasta 24. veebruari mälestamiseks. Riigivapi teenetemärk antakse ainult Eesti kodanikule kõrgeima astme teenetemärgina riigile osutatud teenete eest. Riigivapi teenetemärgi kavandi autoriks oli kunstnik Paul Luhtein.

Valgetähe teenetemärgi asutas Konstantin Päts 7. oktoobril 1936 Eesti rahva vabadusvõitluse mälestamiseks. Teenetemärgi kavandi autoriks oli Paul Luhtein.

Pärast taasiseseisvumist antakse Valgetähe teenetemärki riigiteenistuses või kohaliku omavalitsuse teenistuses olevatele isikutele, samuti majanduse, hariduse, teaduse, kultuuri või spordi alal osutatud või muude üldkasulike teenete ning saavutuste tunnustamiseks.

Riiklike teenetemärkide asutamise ja erateenetemärkide muutmisega riiklikeks teenetemärkideks puhul tekkis küsimus, kuivõrd on see kooskõlas kehtiva põhiseadusega, mis keelas autähtede ja aumärkide andmise oma kodanikele, välja arvatud kaitseväelastele sõja ajal (§ 7).

Kohtuminister Johan Müller väitis seaduse seletuskirjas, et 7. paragrahvi tuleb vaadelda seoses eelmise (6.) paragrahviga, mille järgi kõik Eesti kodanikud on seaduse ees ühetaolised ning seisusi ja seisuslikke tiitleid ei ole.

Kuna aga asutatavate teenetemärkide omanikel, erinevalt endiste Vene aumärkide kavaleridest, ei ole seisuslikke eesõigusi, nagu ka mälestusmärkide, audiplomite ja tänukirjade omanikel, ei riiva nende asutamine kodanike ühetaolisuse põhimõtet.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
Valgetähe teenetemärk, Riigivapi teenetemärk, aastapäev, Konstantin Päts, Eesti

Peamised teemad