12:57 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
4910

TÄNA VÕID JULGELT SUURTE TÄHTEDEGA KIRJUTADA, SEST TÄNA ON RAHVUSVAHELINE CAPS LOCK PÄEV

TALLINN, 22. oktoober — Sputnik. Iga aasta 28. juunil ja 22. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist Caps Lock päeva kui paroodia puhkust, mis märgiti esmakordselt aastal 2000.

Suurtähelukk (inglise keeles Caps Lock) on klahv paljudel arvutiklaviatuuridel. Suurtäheluku vajutamine lülitab sisse suurtäheregistri ehk suurtäherežiimi, kus trükitud tähed on suured.

Klaviatuur on suurtäherežiimis seni, kuni suurtähelukku uuesti vajutatakse. Mõnel arvutil muudab tõstuklahvi (Shift) allhoidmine režiimi vastupidiseks isegi siis, kui suurtähelukk on sisse lülitatud.

Tüdrukute IT-päev murrab stereotüüpe >>

Klaviatuuridel on tihti väike LED, mis annab märku, et suurtähelukk on aktiivne. LED asub suurtäheluku kui klahvi enda küljes või ühel real kerimisluku (Scroll Lock) ja numbriluku (Num Lock) LED-idega.

Neid leede pole siiski mitte kõigil sülearvutitel. Selle asemel on neil sülearvutitel tarkvara, mis kuvab indikaatori ekraanile. Arvutikasutajad, kes sisestavad tõstutundlikke, st suur- ja väiketähti eristavaid paroole, mille korral sisestus on näha vaid täppide või tärnidena, ei pruugi arugi saada, et suurtähelukk on sisee lülitatud, mistõttu parooli ei loeta õigeks.

Ajalugu

Paljude vanemate arvutite klaviatuuridel, näiteks Teletype 33 ASR, Lear-Siegler ADM-3A ja IBM PC vanemad mudelid, oli juhtklahv (Ctrl) seal, kus praegustel klaviatuuridel on suurtähelukk.

Koolides toimub külalistundide projekt „Kõik on digi" >>

Mõned kasutajad on suurtäheluku ja juhtklahvide asukohad ära vahetanud, kasutades järelturu modifikatsioone, suurtäheluku soovimatute omaduste tõttu. Samas vaimus on One Laptop Per Childi arvutid paigutanud juhtklahvi suurtäheluku kohale ja suurtäheluku üldse ära jätnud. Samuti on Goolgle Cr-48 netbook asendanud suurtäheluku otsinguklahviga. 

Tõstulukk

Tõstulukku (Shift Lock) võib lugeda suurtäheluku esivanemaks, sest see esines mitme mehaanilise kirjutusmasina klaviatuuril. See ei ole identne suurtähelukuga, aga tänapäeval on harv juhus, kui arvutil on mõlemad.

Näiteks, Commodore 64 oli tõstulukk, aga tal puudus suurtähelukk: tõstuluku vajutamisel lukustus see alla ja jäi sinna nii kauaks, kuni klahvi uuesti vajutati ja klahv taas üles tuli.

Nutirakendus tutvustab talurahva eluolu >>

Commodore 64 puhul ei olnud tõstulukk seotud scan koodiga, sest tal oli ainult üks eesmärk-maandas kõik keyscan read, nagu oleks tõstuklahvi all hoitud. Mõned operatsioonisüsteemid ja Windowsi haldurid lubavad suurtähelukku kasutada sarnasel eesmärgil. Selline suurtäheluku käitumine on säilinud Saksamaa ja Austraalia klaviatuuridel.

Moodsatel QWERTY-klaviatuuridel muudab suurtähelukk tähed suureks, kuid ei mõju teistele klahvidele, näiteks numbritele ega kirjavahemärkidele, nagu seda teeb suurtähelukk. (See ongi põhiline erinevus suurtäheluku ja tõstuluku klahvide vahel.)

Selline suurtäheluku versioon, mis käitub nagu tõstulukk, muutes kõikide klahvide registrit, nagu vajutataks tõstuklahvi, eksisteerib ainult kindlate paigutustega klaviatuuridel, näiteks Prantsuse AZERTY- ja mõne vanema arvuti klaviatuuril.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
klaviatuur, kuupäevad, kasutajad, ühiskond, arvuti, Caps Locki päev, maailm

Peamised teemad