09:24 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
23811

Oktoobrirevolutsioon ehk oktoobripööre ehk Suur Sotsialistlik Oktoobrirevolutsioon toimus Petrogradis 7. novembril 1917 (vana kalendri järgi toimus see 25. oktoobril), millega bolševikud kukutasid Venemaa Ajutise Valitsuse

Idee alguseks on loetud Vladimir Lenini poolt 3. aprillil 1917 avaldatud aprilliteese. Alates septembri lõpust rõhutas Lenin, kes varjas end Soomes ning oli hiljem Petrogradis põranda all, üha rohkem võimuhaaramise vajadust. Teda toetas Petrogradis tegutsev Lev Trotski. Oli selge, et Asutava Kogu valimistel bolševikud enamust ei saavuta, kuid nende soov oli saada võim täielikult endi kätte.

Revolutsioonid on jäänud möödunud sajandisse >>

Veebruarirevolutsiooniga oli 1917. aasta alguses Venemaal kukutatud keiser Nikolai II. Seadusandlik võim kuulus Riigiduumale ja eelparlamendile ning täidesaatev võim allus Ajutisele Valitsusele. Oktoobrirevolutsiooni ajal oli valitsuse eesotsas esseer Aleksandr Kerenski. Eelparlament valmistas ette Asutava Kogu tööd, mis pidi valitama 12. novembril 1917 ja võtma vastu põhiseaduse.

Oktoobrirevolutsiooni aastapäev oli NSVL-i tähtsaim riigipüha, mida tähistati kahe töövaba päevana 7.-8. november alates 1927. aastast kuni 1991. aastani
© Sputnik / Владимир Федоренко

Paralleelsete võimuorganitena tegutsesid ka mitme erakonna esindajatest moodustatud, kuid sageli bolševike mõju all olevad esinduskogud (nõukogud) ja nende täitevkomiteed.

Venemaa osales jätkuvalt 1914. aastal alanud Esimeses maailmasõjas. Sõda oli riigi välja kurnanud ning süvendanud sotsiaalseid probleeme. Ajutine Valitsus ei soovinud alustada rahuläbirääkimisi Saksamaa ja tema liitlastega. Paljude väeosade sõdurite ja madruste hulgas valitsesid allumatuse meeleolud.

Oktoobrirevolutsioon hõlmas bolševike võimu kehtestamise kogu Venemaal.

Enamik venemaalasi pooldab Lenini matmist maamulda >>

Sellest sündmusest sai alguse Nõukogude Venemaa ning hilisem Nõukogude Liit. Alates 1927 hakati kasutama nimetust Suur Sotsialistlik Oktoobrirevolutsioon. 1918 aasta 31. jaanuaril toimunud kalendrireformi tõttu tähistati Oktoobrirevolutsiooni aastapäeva Nõukogude Liidus 7. novembril.

Oktoobrirevolutsiooni aastapäev oli NSVL-i tähtsaim riigipüha, mida tähistati kahe töövaba päevana 7.-8. november alates 1927. aastast kuni 1991. aastani. Aastatel 1918.-1990. korraldati sündmuse meenutuseks 7. novembril Moskvas Punasel väljakul sõjaväe paraade.

Allikas: Vikipeedia

© Sputnik
ARHIIVIVIDEO: 1917. aasta Oktoobrirevolutsioon

Tagid:
revolutsioon, kuupäevad, ajalugu, oktoobrirevolutsioon, Ajutine Valitsus, Vladimir Lenin, Petrograd, Venemaa

Peamised teemad