02:29 17. Oktoober 2018
Kuula otse
  • USD1.1587
  • RUB75.8119
Reformierakond. Illustreeriv foto

Silvergate: justiitsminister Kristen Michal teatas enda tagasiastumisest

© Фото: Reformierakond
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
1810

6. detsembril 2012 teatas justiitsminister Kristen Michal enda tagasiastumisest

Reformierakonna rahastamisskandaal ehk Silvergate on 2012. aasta mais puhkenud Eesti poliitiline skandaal, mis puudutab Eesti Reformierakonna liikmete annetusi, millega liikmed väidetavalt annetasid variisikutena erakonnale anonüümsete toetajate raha.

Silver Meikar annetas 2009.-2010. aastal Eesti Reformierakonnale raha, mille päritolu ta enda väitel ei tea. 2009. aasta novembris (20 000 krooni) ja detsembris (20 000 krooni) ning 2010. aasta veebruaris (20 000 krooni), märtsis (20 000 krooni), aprillis (25 000 krooni) ja juunis (10 000 krooni).

Meikar kirjeldas annetamisskeemi ajalehes Postimees 2012. aastal ilmunud arvamusloos nii: "Selle raha andis mulle ümbrikus Kalev Lillo, kes tollal töötas Reformierakonna kontoris juhtival kohal. Enne annetamist helistas mulle peasekretär Kristen Michal ja küsis, kas olen nõus erakonda toetama. "Muidugi oleksin nõus," vastasin ja lisasin: "kuid ega väga palju antud hetkel võimalik ei ole." Sain teada, et ega see tegelikult mulle mingeid kulusid kaasa ei toogi. Mulle antakse sulas kontole kandmiseks nii suur summa, mis kahtlasena ei näiks. "Mis seal ikka, teeme ära," vastasin rehepapi kombel."

Kalev Lillo ja Kristen Michal lükkasid Silver Meikari väited tagasi 22. mail 2012 avaldatud Reformierakonna pressiteates.

Riigiprokuratuur alustas samal päeval kriminaalmenetlust, et kontrollida Postimehes ilmunud väiteid, et Reformierakond on vastu võtnud teadmata allikatest pärinevat vara, mis on vormistatud erakonna liikmete annetustena.

Kriminaalmenetlust alustati karistusseadustiku paragrahvi 4021 tunnustel, mis näeb ette vastutuse erakonna majandustegevusele ja varale kehtestatud piirangute rikkumise eest. Kuna esineb kahtlus, et antud juhul on erakond saanud vara mittelubatud allikatest, võib tegemist olla erakonna varale kehtestatud piirangute rikkumisega.

Anonüümseks jääda sooviv endine Reformierakonna liige ütles 23. mail 2012, et sai 2008. aastal Kalle Pallingu käest raha, mille kandis enda isikliku annetusena partei arvele. Kalle Palling kommenteeris tunnistust "Aktuaalsele kaamerale" samal päeval nii: "Ei oska seda kommenteerida. Pole olnud sellist asja".

Lauri Luik annetas 2009. aasta aprillist 2010. aasta septembrini Reformierakonnale 146 300 krooni.[6] "Minu annetused läbi kõikide aastate on olnud minu raha. Minu põhimõte on selline, et mina teen kõik oma kampaaniad läbi erakonna ja panen erakonnale raha siis, kui mul on mõni kampaania," selgitas Lauri Luik annetusi.

24. mail otsis keskkriminaalpolitsei läbi Reformierakonna kontori Tallinna kesklinnas Tõnismäel.

Riigikogu esimees Ene Ergma ütles 24. mail intervjuus Kuku raadiole, et tema hinnangul peaks väidetavaid rahastamisskeeme kasutanud inimesed poliitikast lahkuma.

Samal päeval tuli Hans H. Luik välja väitega, et kui 2008. aastal said Kanal 2 ja TV3 50 miljonit krooni toetust digilevile üleminekuks, siis selle toetuse määramisel oli oluline osa parteidele antud soodsates reklaamisekundites.

Postimehe ajakirjanik Nils Niitra on pidanud seda skandaali Eesti poliitika tulevikku suunavaks ja leiab, et Meikari tasalülitamine Reformierakonna poolt oli erakordne rumalus.

Alates Silver Meikari kirjutise ilmumisest maikuus püsis Eesti Reformierakond meediatähelepanu keskmes kuni septembrini.

Reformierakonnale annetatud raha päritolu leidis kajastamist ka 13. novembril 2012 Tartus toimunud meeleavaldusel, kui erakonna Tartu kontori ette viidi temaatilised sünnipäevakingid.

Oktoobris lõpetati uurimine küllaldaste tõendite puudumise tõttu, kuid samas jäid endiselt üles kahtlused. Politoloog Tõnis Saarts tõi välja, et skandaal andis kolm olulist tulemit: algas debatt erakondade rahastamise ja nende rolli üle ühiskonnas, kadus piir "heade" ja "halbade" erakondade vahel ning süvenes valijate usaldamatus erakondade vastu.

24. oktoobril 2012 visati Silver Meikar erakonna Nõmme piirkonna juhatuse avalduse alusel Reformierakonnast välja.

Ajakirjanduses pälvis otsus üldiselt pigem hukkamõistu, näiteks nimetas ERRi uudisteportaali arvamustoimetaja Rain Kooli toimunut "inetuks kättemaksuoperatsiooniks": "Ja nüüd tagantjärgi, kui ollakse justkui juriidiliselt puhtad poisid — kohtuasja ei tulnud — on asutud oma jõudu tunnetades lihtsalt sellele, kes julges suu lahti teha, kätte maksma." "Liberaalse erakonna puhul eriarvamuste pärast välja heitmine on muidugi üllatav," ütles IRL-i aseesimees Tõnis Lukas, lisades, et ei tea ühtegi põhjust, miks ei peaks Meikarit soovi korral näiteks IRL-i vastu võtma.

25. oktoobril otsustas erakondade rahastamise järelevalve komisjon, et Silver Meikari poolt annetatud raha peab Reformierakond kandma riigieelarvesse, sest tegu on anonüümse annetusega.

Eesti erakondade rahastamise probleeme käsitles seoses Gruusia valimistega Euroopa Parlamendi suurkogu plenaaristungil Euroopa Parlamendi liige Indrek Tarand.

Oktoobris püüdis Reformierakonna liige Rene Ilves tõkestada meeleavalduste korraldamist erakonna peakontori ees Tallinnas, registreerides sinna fiktiivsed meeleavaldused. Sellest ajendatult sai sotsiaalmeedias alguse kodanikuliikumine "Aitab valelikust poliitikast", mis jätkab meelavalduste korraldamist Tallinnas ja Tartus.

24. oktoobril, kohe pärast Meikari väljaheitmist, langes Reformierakonna liikmete arv äriregistris Delfi andmeil kella 13.36 ja 20.45 vahel 21 võrra. Oktoobri lõpus tehtud kokkuvõtte kohaselt oli Reformierakonna liikmete koguarv skandaali algusest saati suurenenud: viie kuuga lahkus üle 200 inimese, uusi liitujaid oli ligi 500. Samas oli skandaali tõttu lahkunute seas staažikaid poliitikuid: 6. novembril esitas lahkumisavalduse diplomaat, kirjanik ja endine kaitseminister Jaak Jõerüüt, parteist lahkusid asutajaliikmed Olev Vaher ja Pärtel Piirimäe, samuti Tartu linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni endine nõunik Ingi Mihkelsoo ja Tartu Noorte Reformiklubi asutajaliige Koit Arro,

Meeleavalduste järel avaldasid Reformierakonna juhtpoliitikute skandaali vältel antud selgituste suhtes kahtlusi erakonda Riigikogus esindavad Kaja Kallas ja Andrei Korobeinik, kes pälvisid omakorda kriitikat partei juhtfiguuridelt, sealhulgas erakonna aseesimehelt, rahandusminister Jürgen Ligilt.

6. detsembril 2012 teatas justiitsminister Kristen Michal enda tagasiastumisest. Ta ütles, et: "Ma lahkun, et kaitsta Reformierakonda ja valitsuse töövõimet. See on minu isiklik otsus. Ma ei lahku süü tõttu."

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
silvergate, Reformierakond, Silver Meikar, Eesti

Peamised teemad