03:05 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
11411

Neli aastat tagasi, 23. detsembril suri Mihhail Kalašnikov - tuntud vene insener ja relvakonstruktor, kes töötas välja automaadi AK-47, mis hiljem sai kogu maailmas tuntuks kui Kalašnikovi automaat

Moskvas avati septembris Vene relvakonstruktori monument. Kõnealuseid automaate on maailmas umbes sada miljonit ja relv figureerib ka Mosambiigi riigilipul ning Liibanoni šiialiikumise Hezbollah' lipul.

Kultuuriminister Vladimir Medinski ütles seitsmemeetrise monumendi avamisel, et Kalašnikovi loodud automaadist on saanud "vene kultuuri bränd".

Церемония открытия памятника Михаилу Калашникову
© Sputnik / Владимир Астапкович
Vene relvakonstruktori Mihhail Kalašnikovi monument Moskvas

Esimene leiutis oli tanki laskude loendur

Mihhail Kalašnikov sündis talupoja 19-lapselises peres 17. lapsena. Üles kasvas lapsi 8. 1930 tunnistati tema isa Timofei kulakuks ja saadeti välja Tomski oblastisse, kus ta samal aastal suri.

Kalašnikov: inimene ja automaat >>

1939 võeti ta Punaarmeesse, kus teenis Kiievi erisõjaväeringkonnas. Ta lõpetas seal allohvitseride kursused tanki mehaanik-juhi erialal ja teenis Lääne-Ukrainas Strõi linnas.

Juba tankipolgus hakkas ta leiutama. Esimene leiutis oli tanki laskude loendur, mis töötas lasuga eralduvate gaaside mõjul. Ta leiutas ka püstoli TT seadise tõhusamaks laskmiseks läbi tanki tornis oleva pilu ja tanki liikumisressursi loenduri. Viimane leiutis oli juba oluline ning Kalašnikov kutsuti Kiievi erisõjaväeringkonna ülema Georgi Žukovi jutule.

Автомат АК-74
© Sputnik / Илья Питалев
AK-74

Pärast seda vestlust suunati ta Kiievi Tankitehnikakooli katseeksemplaride valmistamiseks ja pärast Moskvas sooritatud võrdluskatseid Leningradi Vorošilovi-nimelisse tehasesse, kus algas seeriatootmine.

Sõja alguses 1941 läks Kalašnikov tankiülemana vanemseersandi auastmes rindele. Oktoobris sai ta Brjanski all raskelt haavata. Laatsaretis hakkas ta projekteerima automaatrelva. Arstid saatsid ta 6-kuusele puhkusele, mille esimese 3 kuuga valmistas ta asjatundjate abil püstolkuulipilduja mudeli.

Seda tutvustati mitmele relvastuse asjatundjale, kes tunnustasid leiutise originaalsust, väikest kaalu ja väikesi mõõtmeid, kuid soovitasid seda mitte tootma hakata. Kalašnikov ei heitunud, vaid jätkas relvade konstrueerimist ja nende esitamist asjatundjatele.

Tšehhi ajakirjanikud Pentagoni relvatarnetest Süüriasse >>

Ta omandas kiiresti kuulsuse ja sai oma projekteeritud relvi tutvustada kõige kõrgematele asjatundjatele. 1944 projekteeris ta iselaaduva karabiini, mis ei läinud küll seeriatootmisse, kuid oli aluseks hiljem leiutatud automaadile.

Automaadi AK-47, mis on tuntud Kalašnikovi automaadina, esitas Kalašnikov 1947. aastal toimunud konkursile, ja see võeti armee relvastusse. Neid automaate toodeti Iževskis asuvas ettevõttes "Ižmaš" ja esimene 1500 automaadist koosnev partii väljus tehasest 20. mail 1949.

Kalašnikov oli kahekordne sotsialistliku töö kangelane (1958, 1976), Stalini preemia (1949) ja Lenini preemia (1964) laureaat, oli NSV Liidu Ülemnõukogu saadik aastatel 1950-1954. Ta on saanud kolm Lenini ordenit (1958, 1969, 1976). 2009. aasta novembris sai ta Venemaa kõrgeima autasu, Venemaa kangelase aumärgi. 24. jaanuaril 2012 tegi Venemaa asepeaminister Dmitri Rogozin Kalašnikovile ettepaneku hakata tema nõunikuks.

Auastmelt ülendati Kalašnikov 1994 kindralmajoriks ja 1999 kindralleitnandiks.

1971 anti talle tehnikadoktori kraad. Ta oli 16 Venemaa ja välismaa akadeemia akadeemik. Talle kuulub 35 patenti.

Mihhail Kalašnikov elas Iževskis. Tal on poeg ja 3 tütart ning lapselapsed. Kalašnikov suri 2013. aastal 94-aastaselt Iževskis. (Allikas: Vikipeedia)

Tehke läbi portaali Sputnik Eesti test ja saate sellele kõsimusele vastuse: mida teate Kalašnikovist ja tema konstrueeritud automaadist?

Tagid:
relvakonstruktor, looja, surmapäev, AK-47, automaat, relv, Mihhail Kalašnikov, maailm, Venemaa

Peamised teemad