10:04 16. November 2018
Kuula otse
  • USD1.1305
  • RUB75.2446
Nuudipäeval mehed käisid perest perre, lõid õlest nuutidega pühad välja ja maitsesid õlut

Täna on Nuudipäev

© Sputnik / Igor Maiden
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
2310

Nuudipäev kui Taani kuninga Knudi mõrvapäev oli tuntud saartel ja rannikul kui jõulude lõpupäev. Seda püha tähistatakse ka 13. jaanuaril

TALLINN, 7. jaanuar — Sputnik. Nuudipäeval tööd ei tehtud, mehed käisid perest perre, lõid õlest nuutidega pühad välja ja maitsesid õlut.

Taani püha kuninga Knudi mõrvapäev on tuntud soomlastel, Skandinaavias ja Saksamaal. Sealne püha ringiliikuvate maskeeritutega meenutab olemuselt Saaremaa jõulusantide ja näärisokkude tava.

Peaminister soovis õigeusklikele häid jõule vene keeles>>

Soomes käisid veel 20. sajandi algupoole jõuluajal ja nuudipäeval ringi nuudid, hiivanuudid või nuudipukid.

13. jaanuaril hakati nuudipäeva tähistama alates 18. sajandi algusest, varem tähistati seda üldiselt päev pärast kolmekuningapäeva ehk 7. jaanuaril.

Stalinil ei õnnestunud jõuluvana hävitada>>

Nuudipäeval võetakse jõulukuuselt ehted, mistõttu seda päeva on kutsutud ka väikesteks jõuludeks. Rootsis külastatakse jõulust nuudipäevani sõpru ja vahetatakse väikesi kingitusi.

Kes oli Knud

Knud Lavard oli Taani kuningas Erik Hea poeg, mitmete uuenduste tooja. Knud Lavard ise kuningaks ei saanud, kuid tema poeg Valdemar I lasi ta kanoniseerida pühakuna. Knud Lavard mõrvati 7. jaanuaril ja see on ka tema päev pühakuna.

Loomakaitsjad: inimeste jõuluroad ei sobi koertele>>

Legendi järgi määranud kuningas Knud IV Püha, et jõule tuleb tähistada 20 päeva. Knud Püha päeva tähistatakse kirikukalendris 19. jaanuaril, kuid rahvalikult 13. jaanuaril, mis on 20. päev peale jõule.

Meie nuudipäevaga seotud pärimuses on need kaks Knudi segunenud üheks Taani kuningas Knudiks, kellega seotud püha võis olla nii 7. jaanuaril kui 13. jaanuaril.

Allikas: Berta

Tagid:
Nuudipäev

Peamised teemad