21:50 23. Mai 2018
Tallinn+ 19°C
Kuula otse
Üleilmset raadiopäeva tähistatakse 13. veebruaril, illustreeriv foto

Üleilmset raadiopäeva tähistatakse 13. veebruaril

© Sputnik / Игорь Зарембо
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
1610

13. veebruaril 1946 alustas tegutsemist ÜRO raadio ning selle päeva nimetas UNESCO ülemaailmseks raadio päevaks, mida tähistatakse alates 2012. aastast

Raadio täidab ühiskondlikku ja sotsiaalset rolli olles tõhus meediakanal infovahetuseks, muutes ja kujundades arvamusi ning tuues inimesi kokku.

USA-s ähvardati teist Sputniku raadiosaadete edastajat välisagendi staatusega >>

Üleilmset raadiopäeva tähistatakse 13. veebruaril. 

Selle idee käis 2008. aastal välja Hispaania Raadioakadeemia, pakkudes kuupäevaks 30. oktoobrit, sest sel päeval 1938. aastal jõudis esimest korda raadioeetrisse Wellsi romaani "Maailmade sõda" ainetel valminud Orson Wellesi lavastatud populaarne kuuldemäng.

Läti raadio äritses uudistega, illustratiivne foto
© Flickr / Marvin Jansen van der Sligte

UNESCO ei olnud nõus hispaanlaste kuupäevavalikuga ning nii otsustati hakata üleilmset raadiopäeva tähistama 13. veebruaril, ÜRO raadio asutamiskuupäeval (1946), et väärtustada raadio rolli nii informatsiooniallika ja meelelahutajana kui ka maailmapildi ja väärtushinnangute kujundajana.

Venemaal, Bulgaarias ja veel mõnes riigis tähistatakse raadiopäeva 7. mail, kuna vene füüsik Aleksandr Popov demonstreeris 7. mail 1895 Peterburis oma esimest sideseanssi.

Meedialahingud >>

Esimest korda demonstreeriti Eestis raadioaparaati 1921. aasta sügisel ja sama aasta novembris tõi Eesti Posti esimene juht Hindrek Rikand (22.12.1874 — 27. 04.1940) eesti keelde sõna ringhääling. 1. novembril asutati osaühisus „Raadio Ringhääling", edastab Tallinna linna arhiiv.

Tallinna Linnaarhiivis leiduvad O/Ü Raadio Ringhäälingu Maksutoimikud 1931-1933. Eesti raadio arhiivi alates Raadio Ringhäälingust 1924 kuni — Eesti NSV Riiklik Televisiooni- ja Raadiokomiteeni 1990 säilitatakse Eesti Filmiarhiivis.

Tagid:
kuupäev, raadio, raaiopäev, UNESCO, ÜRO, maailm, Eesti

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest.

  28
 • Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto

  Euroopa on šokeeritud ja segaduses, avastades äkki, et Washington ja Peking on jõudnud vastastikuste kaubandussoodustuste suhtes EL huve kahjustavale kokkuleppele.

  36
 • Illustreeriv foto

  Selleks, et nutiseadmes ID-kaardiga toiminguid teha, tuleb kasutada spetsiaalseid kaardilugejaid. Mobiil-ID puhul eraldi seadmeid vaja ei ole.

  8