05:02 25. Aprill 2019
Kuula otse
  • USD1.1209
  • RUB71.9850
Jälle on käes 13 ja reede

Jälle on käes 13 ja reede

© Flickr / Dennis Skley
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
2610

Vanadel hiinlastel ja egiptlastel oli 13 õnnenumber. Eelkristlikus rahvapärimuses oli reede armastuse ja rõõmu päev.

TALLINN, 13. aprill — Sputnik. Levinud uskumuse kohaselt on 13. kuupäevale sattunud reedene päev õnnetustoov.

Peamiselt kristlikes maades on nii numbril 13 kui reedel halb maine. Arvatakse, et üheks põhjuseks on Jeesuse ristilöömine reedel, sest Vanas-Roomas hukati kurjategijaid sel nädalapäeval. Kristuse hukkamisele eelnenud pühal õhtusöömaajal osales 13 jüngrit, kellest üks, Juudas, Jeesuse reetis.

Vanade kreeklaste ja roomlaste kalendris oli see pühendatud jumalanna Veenusele, Põhjamaade mütoloogias aga Freyjale või Friggile, viljakuse-, armastuse- ja seksijumalannale.

Ka vanadel hiinlastel ja vaaraodeaegsetel egiptlastel oli 13 õnnenumber. Viimastel kujutas elu vaimset tõusu kaksteist astet maises elus, kolmeteistkümnes aga juba teispoolsuses, igaveses elus.

Egiptlasel kujutas elu vaimset tõusu kaksteist astet maises elus, kolmeteistkümnes aga juba teispoolsuses, igaveses elus. Seetõttu sümboliseeris number 13 surma, aga mitte kaduva mõttes, vaid hiilgava ja ihaldusväärse muundumisenae muundumisena. Egiptuse tsivilisatsiooni allakäigu järel hakati 13 seostama lihtsalt surmahirmuga.

Eesti folkloristi Mare Kõiva andmetel kinnistus kolmeteistkümnendale kuupäevale sattunud reedega seotud hirm Eestis XIX sajandi keskel, kui maarahva seas levisid nn. taevakirjad: "Umbes 1840. aastate paiku levis Baltikumis sakslaste kaudu esimene teadaolev taevakiri. See oli käsikirjaline üllitis, mida anti edasi käest kätte ja mis ümberkirjutatuna tallele pandi, et kaitsta ennast ja oma kodu õnnetuste eest ning kus olid muuhulgas kirjas aasta kõige õnnetumad päevad, nende seas ka reede ja kolmteist. Arvata võib, et kartust kolmeteistkümnenda ja reede ees võimendas just see kiri."

Tagid:
Must reede, Eesti

Peamised teemad